Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie — o czym warto pamiętać?
Nie brakuje osób, które utożsamiają ochronę mienia z obowiązkową obecnością wielu umundurowanych pracowników na terenie obiektu. To jednak dość archaiczne myślenie o bezpieczeństwie, które — owszem — ma kilka zalet, jednak nie brakuje mu też wad.
Największym wrogiem takich firm jest rutyna. Te same trasy obchodów, nawyki pracowników, czy po prostu senność, która może dopaść ochroniarza na nocnej zmianie, to realne problemy, z którymi trzeba się liczyć. Nie bez znaczenia jest też kryterium ekonomiczne.
W tradycyjnym modelu pracy ochrona osiedla czy firmy produkcyjnej, to spory wydatek. Szacując, że stawka godzinowa to 24,50 PLN, to za 730 roboczogodzin miesięcznie zapłacimy niemal 18 tysięcy złotych. To ogromny wydatek, który może realnie wpłynąć na kondycję finansową zleceniodawcy.
Na szczęście do bezpieczeństwa można podejść też nieco inaczej. Na elastyczność stawia na przykład agencja ochrony DeltaPrime, która świadczy usługi w modelu hybrydowym (połączenie ochrony fizycznej z systemem monitoringu) oraz elektronicznym, gdzie nad bezpieczeństwem obiektu czuwa sieć kamer, która korzysta m.in. z rozwiązań sztucznej inteligencji oraz operator, znajdujący się w centrum monitoringu.
Jak działa nowoczesna ochrona mienia?
Warto podkreślić, że w parze z kosztami, które mogą być niższe nawet o 80%, nie idzie utrata jakości. Wręcz przeciwnie! Firmy monitoringowe mają do zaoferowania bardzo wiele. Przede wszystkim, do nagrania zawsze można wrócić. Pliki są utrwalane na dyskach twardych w rejestratorach, dzięki czemu, gdyby doszło do wykroczenia, mogą one stanowić materiał dowodowy dla policji.
Atutem są też zaimplementowane rozwiązania ze świata sztucznej inteligencji. Oprogramowanie może zarządzać pracą kamery w taki sposób, by ta podążała np. za osobą, która naruszyła linię ogrodzenia lub znalazła się na terenie z ograniczonym dostępem. To jednak nie wszystko.
-W razie zagrożenia, każda chwila ma znaczenie. Nasz operator, już w sekundę po zaistnieniu takiej sytuacji, dostaje klatkę referencyjną. W czwartej-piątej sekundzie dysponuje już plikiem wideo, który pozwala szybko przeanalizować, co dokładnie się wydarzyło. Dysponujemy więc sprawdzoną, realną wiedzą o zdarzeniu. Nie musimy zgadywać — mówi Michał Bogdał, CEO DeltaPrime.
Kto skorzysta z ochrony hybrydowej?
To rozwiązanie, które szczególnie docenią duże firmy, gdzie obecność agenta ochrony jest niezbędna, na przykład z racji na dominujący rodzaj działalności. Tutaj również można mówić o sporych oszczędnościach.
Agenci ochrony mogą skupiać się na kluczowych zadaniach. Nie muszą wykonywać patroli po tych samych budynkach, czy pomieszczeniach. Reagują w zależności od tego, gdzie w danej chwili są potrzebni. Rozwiązanie to bazuje na ścisłej współpracy między operatorem a ochroniarzami.
Nowoczesny, dobrze zoptymalizowany system może pomóc w zastąpieniu pracowników obsługujących wagi samochodowe wagomatami, a ochroniarz, który wcześniej wydawał pracownikom klucze, może skupić się na innych zadaniach — w pracy może zastąpić go elektroniczny depozytor kluczy oraz system kontroli dostępu. Wdrożenie tych rozwiązań może wnieść jakość pracy na zupełnie nowy poziom. Taka automatyzacja, to także wymierne oszczędności.