Co to jest serwatka?
Pod terminem „serwatka” kryje się jasnożółty płyn – produkt uboczny, który powstaje przy produkcji serów i twarogów. Wyróżnia się dwa rodzaje serwatki: kwaśną oraz podpuszczkową. Ta pierwsza jest wynikiem wytwarzania twarogu, druga natomiast jest produktem ubocznym przy wytwarzaniu serów miękkich i twardych. Serwatka może powstać zarówno z mleka krowiego, jak i z produkcji kozich oraz owczych wyrobów.
Przez wiele lat była uznawana za „ekologiczny odpad” i trafiała do kosza lub stanowiła dodatek do pokarmu zwierząt gospodarczych. Obecnie serwatka przestała być traktowana jako ostatek, a współczesna technologia pozwala na wykorzystanie białka serwetkowego nie tylko w diecie, ale również w przemyśle kosmetycznym czy farmaceutycznym.
Co zawiera serwatka i jakie ma właściwości?
Serwatka to naturalne źródło wysokiej jakości i łatwo przyswajalnych składników odżywczych, takich jak: witaminy (szczególnie z grupy B), wapń, fosfor, sód i jod, aminokwasy i minerały – więcej o zawartości serwatki przeczytasz na Mito-Med.pl.
Współczesne badania pokazują, że wyizolowane składniki odżywcze z serwatki wspomagają kształtowanie struktury mięśni. Nie oznacza to jednak, że takie suplementy dedykowane są jedynie sportowcom czy atletom. Dzięki temu, że usprawnia proces metaboliczny, serwatka pośrednio wpływa na odchudzanie. Ponadto systematyczne dostarczanie serwatki do organizmu pomaga w zwalczaniu infekcji wirusowych czy bakteryjnych, normuje ciśnienie krwi, wzmacnia odporność, wspomaga szybką odbudowę komórek, sprawdza się również podczas leczenia wrzodów żołądka.
Warto również wspomnieć, że stanowi ona doskonałe rozwiązanie w przypadku różnych dolegliwości bólowych. Badania kliniczne wykazały, że okłady z serwatki to doskonały sposób na oparzenia i opuchliznę.
To nie koniec dobroczynnego wpływu serwatki na ludzki organizm: jako że jest doskonałym źródłem bakterii kwasu mlekowego, naturalnego probiotyku, wpływa korzystnie na równowagę naszej flory bakteryjnej.
Serwatka – zastosowanie
Serwatkę najczęściej poddaje się procesowi mającemu na celu jej sproszkowanie – pozwala to na wydobycie z jej wodnego roztworu tego, co najlepsze. Serwatkę w postaci proszku możemy znaleźć w wielu produktach pod nazwą „białka mleka”, przeważnie jest w składzie przetworów mlecznych (np. lody, śmietany, jogurty, serki topione), słodyczy na bazie czekolady, różnych rodzajów sera (np. ricotta, feta itp.), suchych produktów na bazie mleka. Nierzadko stosuje się ją również jako aromat do zup w proszku, chipsów oraz sosów. Produkty do karmienia niemowląt np. mleka modyfikowane czy gotowe dania, równie często mają w swoim składzie serwatkę.
Przemysł kosmetyczny również chętnie używa serwatki – najczęściej podczas produkcji szamponów, odżywek, toników, preparatów nawilżających. Badania wykazują, że serwatka ma działania regenerujące i odżywiające skórę.
Prozdrowotne właściwości serwatki to wystarczający powód, by wprowadzić ją do naszej diety, podnosząc w ten sposób dostarczanie dobrej jakości białka. Pamiętajmy, że to, co dostarczamy do naszego organizmu, odbije się na naszym zdrowiu.