Jak korzystać z kalendarza książkowego? Planuj swój czas skutecznie!
Choć są osoby, które korzystają z kalendarzy w swoich smartfonach czy innych urządzeniach mobilnych, to wybór kalendarza książkowego wcale nie jest przeżytkiem, zwłaszcza dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą i zajmującej się wieloma sprawami jednocześnie. Powiadomienia głosowe bywają irytujące, a kalendarze wirtualne mają też swoje ograniczenia dotyczące miejsca. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak korzystać z kalendarza książkowego i jak dobrze go wykorzystać.
Artykuł partnera
Na początek: Określ swoje potrzeby i wybierz model kalendarza książkowego dla siebie
Kalendarz książkowy może mieć formę tygodniową albo dzienną. Wybierz najkorzystniejszą dla siebie, a także zastanów się, czy potrzebujesz miejsca na dodatkowe notatki. Kalendarze książkowe mogą być naprawdę rozbudowane. Możesz w nich nawet znaleźć ramową rozpiskę np. na zadania priorytetowe, listę zadań, a także dodatkowe notatki. Mogą zawierać również plan tygodniowy, miesięczny, a nawet półroczny. Podstawowy kalendarz książkowy ma miejsce do wypełnienia, a na stronie zapisaną liczbę oznaczającą dzień miesiąca i nazwę miesiąca. Resztę należy uzupełnić samodzielnie. Pamiętaj, by zawsze kalendarz książkowy mieć przy sobie, a także, by w pracy był zawsze pod ręką. W szybkim sprawdzeniu dat i możliwości umówienia spotkania w danym dniu pomoże też kalendarz biurkowy albo ścienny kalendarz trójdzielny, dostępny w ofercie na stronie:https://www.drukarniaonline.pl/product/print/4048/kalendarze-trojdzielne.
Po weryfikacji daty możesz otworzyć swój kalendarz książkowy i wpisać szczegóły spotkania czyli dane rozmówcy oraz godzinę i miejsce, na kartce z właściwą datą. Zatem do sprawnej logistyki biurowej nie raz potrzebny jest więcej niż jeden kalendarz. Na kalendarzu ściennym możesz też na bieżąco weryfikować nadchodzące święta i w oparciu o to planować chociażby swoje strategie marketingowe. Szczegółową listę zadań związanych z danym dniem, znów możesz zapisać w kalendarzu książkowym.
Wypracuj sobie odpowiednią rutynę, czyli czas korzystania z kalendarza książkowego
Z kalendarza książkowego możesz korzystać zawsze, gdy rozpoczynasz dzień pracy, a także wtedy gdy go kończysz. W pierwszym przypadku otwierasz go, by przeczytać listę zadań przygotowaną poprzedniego dnia. Gdy kończysz pracę masz głowę pełną tego, co masz do zrobienia w domu. Warto jednak poświęcić chwilę na uzupełnienie kalendarza książkowego o zadania zawodowe zaplanowane na kolejny dzień, czy nawet pomysły, które wpadną do głowy. Oczywiście kalendarz książkowy możesz podzielić na pracę zawodową i obowiązki prywatne i wpisywać do niego jedna i drugie, a następnie odhaczać wykonane zadania pod koniec dnia.
Zaplanuj sposób zapisywania określonych zadań i notatek, by kalendarz książkowy był zawsze przejrzysty
Bardzo istotne jest to, w jaki sposób uzupełniasz swój kalendarz książkowy. Wpisy nie powinny być chaotyczne, nawet jeśli potrafisz się odnaleźć w swoim bałaganie, to jednak gdy treści jest zbyt dużo, zawsze można coś przeoczyć. Wpisywanie określonym kolorem zadań związanych z pracą, a innym tych związanych z domem jest dobrym pomysłem. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, do której rubryczki zajrzeć. Przede wszystkim zapisuj tylko naprawdę ważne kwestie, bo gdy będziesz się zbytnio wdawać w szczegóły, mogą Ci umknąć kwestie istotne, priorytetowe, o których nie możesz zapomnieć, bo rzutują na powodzenie zawodowego projektu czy Twoim wizerunku. Jeśli zadań masz naprawdę sporo, zawsze możesz korzystać z dwóch kalendarzy – jednego przeznaczonego na te związane z pracą i drugiego – do zapisywania zaplanowanych domowych obowiązków. Dobra logistyka to podstawa, a kalendarz książkowy ją zapewnia.