Gdzie można wykonać morfologię krwi?
Morfologia krwi to ważne badanie, które zaleca się wykonywać regularnie. Jak wygląda morfologia krwi i czy jest się czego bać? Jak się przygotować do morfologii i na co zwrócić uwagę podczas pobierania krwi?
Artykuł partnera
Morfologia krwi obwodowej – co to?
Morfologia krwi obwodowej, czyli w skrócie morfologia to inaczej podstawowe badanie krwi. Dzięki uzyskaniu podstawowych parametrów z krwi i procentowej ocenie składu różnych krwinek (limfocytów, monocytów, eozynofilów, neutrofilów i bazofilów), lekarz może stwierdzić o stanie zdrowia pacjenta zdecydowanie więcej niż podczas wizyty i zebranego wywiadu. Co więcej, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w morfologii krwi pacjenta może szybko zareagować, zlecając wykonanie np. morfologii z rozmazem krwi. Dzięki morfologii lekarz może lepiej pomóc, a także już na wczesnym etapie wykryćwiele różnych choróbspowodowanych np. nieodpowiednią dietą, przyjmowaniem leków czy wykryć występowanie stanów zapalnych.
Na czym polega morfologia krwi?
Morfologia jest oceną ilościową i jakościową elementów morfotycznych, którymi określa się komórki krwi. Są to:
- krwinki czerwone, czyli erytrocyty – odpowiadają za transport tlenu w organizmie,
- krwinki białe, czyli leukocyty – są odpowiedzialne za odporność organizmu,
- krwinki płytkowelubpłytki krwi, czyli trombocyty – biorą udział w krzepnięciu krwi, zlepiając i tworząc czop płytkowy,
- hemoglobina– jest nośnikiem tlenu w krwinkach czerwonych,
- hematokryt– stanowi stosunek objętości krwinek czerwonych do całej objętości krwi.
Kiedy warto zrobić morfologię krwi?
Morfologię krwi zaleca się wykonywaćminimum raz na rokw celach profilaktycznych. Lekarz POZ. może wystawić także skierowanie na morfologię krwi w celach diagnostycznych. Już podstawowe badanie krwi może być cennym źródłem informacji o stanie zdrowia pacjenta. Morfologia pozwala też szybko wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, co jest podstawą dla lekarza do wystawienia innych skierowań na badania lub pomaga skierować pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty.
Jak wygląda badanie morfologiczne?
Badaniem morfologicznym jest proces dokonywany w laboratorium, który polega na analizie składu krwi. Określa sięliczbę i jakość krwinek. Jest to możliwe dzięki dostarczaniu surowca do badań, czyli krwi pacjenta pobranej podczas tzw. pobierania krwi w placówce medycznej. Pobieranie krwi jednorazowo polega na nakłuciu żyły kończyny górnej, czyli ręki. Zwykle pobrania krwi dokonuje się poprzez pobranie krwi ze zgięcia łokciowego, ale jest to możliwe także z przedramienia lub grzbietu dłoni. W gabinecie zabiegowym musi znaleźć sięfotel do pobierania krwi(profesjonalne fotele do pobierania krwi znajdziesz tutajhttps://www.meble-medyczne.pl/kategoria-produktu/fotele-do-pobierania-krwi/). Pacjenta prosi się, aby na nim usiadł i ułożył wyprostowaną rękę w stawie łokciowym na specjalnie przygotowanej podpórce. Najlepsze fotele mają specjalną poduszkę pod łokieć, co zapewnia wygodę zarówno pacjentowi, jak i personelowi medycznemu. Podczas pobierania krwi dłoń pacjenta powinna być skierowana ku górze.
Jak się przygotować do morfologii krwi?
Aby zrobić badanie morfologiczne, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest jednak to, aby byćna czczo minimum 8 godzinprzed pobraniem krwi. Oznacza to, że ostatni posiłek należy spożyć około 8 godzin wcześniej niż pobranie próbki w placówce. Przed pobraniemnie należy też spożywać kawy i herbaty, ponieważ mogą zaburzyć wyniki badań, co będzie skutkować koniecznością ich powtórzenia. Pacjenci, którzy przyjmują leki powinni uzgodnić z lekarzem, czy mogą je przyjść przed pobraniem krwi, czy dopiero później. Takiej decyzji nie można podejmować samodzielnie.
Gdzie wykonać morfologię?
Aby móc zrobić morfologię krwi należy odbyć wizytę ulekarza rodzinnego, który wystawia skierowanie na morfologię. Badanie można wykonać w przychodni, gdzie należy się zgłosić najlepiej o umówionej porze. Zwykle pobrania krwi są wykonywane rano, ponieważ trzeba pamiętać o tym, aby być na czczo. Aby wykonać morfologię warto sprawdzić dostępne w okolicy punkty pobrań i wybrać się do najbliższego. Przychodnia nie musi mieć swojego laboratorium na miejscu, ponieważ może wysłać materiał do badań specjalnym transportem.
Nowoczesne fotele do pobierania krwi
Wiele osób boi się pobierania krwi. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mdleją lub robi im się słabo na samą myśl o pobraniu krwi. Niekiedy jest to efekt nieprzyjemnych doświadczeń, niemiłego personelu lub złych wrażeń z odwiedzin w placówce. Chociaż pobieranie krwi nie boli, a jedynie może przypominać ukłucie komara w momencie, gdy pielęgniarka lub pielęgniarz wkuwają igłę przez skórę, to warto zadbać okomfort pacjentów. Pomocne mogą być fotele do pobierania krwi.
Komfort i bezpieczeństwo podczas pobierania krwi
Aby zapewnić maksymalną wygodę i dobre samopoczucie podczas morfologii krwi w wielu placówkach medycznych stosuje sięinnowacyjne fotele do pobierania krwi. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pacjent może poczuć się swobodnie, a personel medyczny skutecznie i szybko pobrać krew. Fotele do pobierania krwi zapewniają też bezpieczeństwo, ponieważ ich konstrukcja jest specjalnie dostosowana do takich zabiegów. Najlepsze fotele do pobierania krwi spełniają szereg norm stawianych meblom medycznym, wśród których można wymienić standardy jakościISO 13485 :2012i13485:2012/AC:2012, pozwalające kontrolować jakość mebli na wszystkich etapach produkcji (więcej o wymaganiach dot. foteli do pobierania krwi znajdziesztutaj). Na morfologię krwi często przychodzi wiele osób codziennie, dlatego bardzo ważna jest także troska o zachowanie standardów higieny. Warto zwracać uwagę na to, czy fotele zabiegowe są wykonane z materiałów odpornych na częstą dezynfekcję. Dzięki temu przez długi czas będą wyglądały jak nowe, co pozytywnie wpłynie na wizerunek przychodni, w której wykonuje się morfologię krwi.