Przycinanie krzewów ozdobnych na początku lata
Początek lata to dobry czas, by zdecydować się na przycinanie krzewów ozdobnych, które kwitną wiosną. Wykonanie tego zabiegu właśnie teraz sprawi, że rośliny mocno się zagęszczą i będą cieszyć nas pięknym wyglądem do późnej jesieni. W jaki sposób przeprowadzić letnie przycinanie i jakich narzędzi użyć do wykonania tego zabiegu? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Jakie rośliny można przycinać latem i kiedy wykonać ten zabieg?
O ile wczesnowiosennecięcieprzeprowadza niemal każdy ogrodnik, to z cięciem letnim wielu z nas niesłusznie zwleka. Ten zabieg pielęgnacyjny pomaga zachować ładny pokrój i zrównoważony wzrost. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie krzewy ozdobne można przycinać latem. Bez wątpienia zabieg ten nie posłuży roślinom kwitnącym latem i jesienią, bo przeprowadzony o tej porze roku mógłby całkowicie zaburzyć ten proces. Wczesne lato to czas, gdy powinniśmy przyciąć takie krzewy jak:
- forsycje,
- kaliny,
- trawuły wczesne,
- pigwowce,
- jaśminowce,
- wierzby całolistna Hakuro Nishiki (zarówno odmiany w formie krzewu jak i szczepione na pniu),
- brzozy.
Nie ma uniwersalnego terminu na przeprowadzenieletniegocięcia, bo część roślin kwitnie w maju, a inne przekwitają dopiero w lipcu. Zabieg ten wykonujemy zawsze po zakończonym okresie kwitnienia. Ważne, by nie przycinać wszystkich krzewów znajdujących się w ogrodzie. Część z nich nie lubi nawet zabiegów prześwietlających i jeśli mamy u siebie takie krzewy jak różaneczniki czy azalie, powinniśmy zrezygnować z cięcia, bo może ono spowolnić rozwój, a czasem nawet poważnie uszkodzić całą roślinę i spowodować jej uschnięcie.
Jak wykonać zabieg przycinania krzewów w porze letniej?
Przycinanie krzewów nie jest zajęciem trudnym, ale warto wyposażyć się w dobrej jakościsekator nożycowy, który sprawdzi się idealnie do cięcia świeżych gałęzi i młodych pędów. Musi on być ostry i solidnie wykonany. Stosowanie najtańszych narzędzi bardzo często wiąże się ze sporą trudnością w wykonaniu cięcia oraz kaleczeniem rośliny. Wszelkie luzy pomiędzy nożami i ich słabe naostrzenie mogą sprawić, że wykonanie letniego cięcia krzewów stanie się zajęciem mocno irytującym. Jeśli w naszym ogrodzie rosną duże krzewy, które posiadają sporą ilość suchych gałęzi, powinniśmy zaopatrzyć się wsekator kowadełkowy, bo zdecydowanie ułatwi pracę.
Do żywopłotów i roślin na pniu, zamiast sekatorów można wykorzystać specjalne nożyce. Kupić je można zarówno w wersji ręcznej przeznaczonej do cięcia niewielkich powierzchni, jak i urządzeń akumulatorowych oraz spalinowych, które wykorzystywane są w dużych ogrodach. Ułatwiają one prace, ale należy pamiętać, że nie nadają się do drobnych krzewów. Mogą je kaleczyć, a czasem nawet szarpać bardziej giętkie gałęzie powodując mało estetyczny efekt i narażając rośliny na rozwój chorób grzybowych. W przypadku takich roślin zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dobrej jakościsekator nożycowy. Być może praca z nim będzie trochę wolniejsza, ale ostateczny efekt zdecydowanie lepszy.
W jaki sposób przeprowadzać cięcie letnie? Zabieg ten wykonujemy dokładnie tak samo jak wiosną, z zastrzeżeniem, że każde kolejne cięcie wykonywane w tym samym okresie wegetacyjnym powinno być mniejsze. Jeśli więc wiosną przycięliśmy gałązki o 2/3 długości, latem skracamy je tylko o 1/3. Reguły tej możemy nie stosować w przypadku krzewów szybko rosnących. Gałązki wierzby Hakuro Nishiki można skracać na dowolną długość, bo rosną one tak szybko, że po kilku tygodniach zaczną się pięknie regenerować, a cięcie rośliny będzie możliwe jeszcze późnym latem.
Podsumowanie – najważniejsza jest jakość sprzętu ogrodowego
Zabieg cięcia krzewów ozdobnych latem jest niezwykle ważny, bo pozwala utrzymać roślinę w dobrej formie i kształtować ją. Nie warto odkładać go na jesień, bo może to sprawić, że pędy nie zdąża zdrewnieć i będą narażone na przemarznięcie w okresie zimowym. Bardzo ważne jest jednak przeprowadzenie tego zabiegu w odpowiedni sposób, wykorzystując markowe narzędzia. Dobrej jakościsekator kowadełkowy(gałęzie suche) inożycowy(gałęzie świeże) to absolutna podstawa pozwalająca uzyskać pożądany efekt. Pamiętajmy jednak, by zawsze kupować sprzęt dobrej jakości.
Dobrym rozwiązaniem jest zakupsekatorów firmy Cellfast, która w swojej ofercie posiada również inne narzędzia ogrodowe pomagające w trakcie codziennych prac. To solidny sprzęt ogrodowy, dzięki któremu prace przy cięciu przeprowadzimy szybko, sprawnie, ale również bezpiecznie. Jest to bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia ogrodnika, ale także rośliny. Duże rany powstałe po cięciach z wykorzystaniem słabej jakości narzędzi to otwarte wrota dla chorób grzybowych, które mogą zagrozić właściwie każdej roślinie ozdobnej i uprawnej. Cięcie wykonane w sprzyjających warunkach (niska wilgotność) oraz z wykorzystaniem markowych narzędzi będzie bez wątpienia całkowicie bezpieczne i pozwoli nam cieszyć się pięknym ogrodem od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Pamiętajmy, że raz zakupiony sprzęt posłuży nam przez wiele lat, dlatego nie warto na nim oszczędzać.