Łódź: 80. rocznica likwidacji łódzkiego getta. Odsłonięto kamienie pamięci
Swoich pradziadków i ich syna zamordowanych w gettach Częstochowy i Warszawy postanowił upamiętnić Andrzej Heyman Stankiewicz.
– Musimy te osoby mieć w pamięci. Tak jak napisała kiedyś Wisława Szymborska, że “Umarłych wieczność dotąd trwa, póki pamięcią im się płaci”. Ja mam nadzieję, że te 3 kamienie – razem z kamieniami pana Weintrauba, które zostały w ubiegłym tygodniu odsłonięte, będą stanowić tylko początek, że tych kamieni będzie więcej, dlatego że były tu przecież tysiące osób, które bardzo przyczyniły się do historii, do wzrostu gospodarczego miasta Łodzi.
Szymon Leder był łódzkim przemysłowcem, współwłaścicielem farbiarni przy ulicy Kątnej. Rodzina Lederów była właścicielami tak zwanej Willi Geyera przy ulicy Czerwonej 3, obecnie siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.
1. Agata Zielińska
2. Agata Zielińska
3. Agata Zielińska
4. Agata Zielińska
5. Agata Zielińska
6. Agata Zielińska
Tydzień temu odsłonięto 2 kamienie pamięci poświęcone matce i siostrze Leona Weintrauba. W sumie jest ich 5, w całej Polsce około 100-u a w Europie ponad 100 tysięcy.
Ostatnim gościem obchodów 80. rocznicy likwidacji łódzkiego getta była dziś Hana Svirski, ocalona przez polską opiekunkę. – To, że jest stworzyłam rodzinę, piękną rodzinę bardzo inteligentną, mają wysokie stanowiska. Wszystko daje mi to wiarę, że można wszystko odwrócić, że można zacząć od początku, bo de facto zaczęliśmy od początku. Prawda jest jednak taka, że większość ludności Europy i nawet Ameryki nie rozumie tego, że my chcemy mieć swoją maleńką ojczyznę, bo tylko tam możemy być uchronieni.
Jutro (30 sierpnia) odbędą się jeszcze spotkania dotyczące artystów w łódzkim gettcie, będzie też mowa o powstaniu Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto.