Jak mówi wiceprezydent Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, oprócz walorów artystycznych obchody mają nieść wartości edukacyjne dla łodzian i gości spoza naszego miasta.
To ważna lekcja historii. Litzmannstadt Getto nie spadło z nieba, Auschwitz nie spadło z nieba, to nie było z dnia na dzień, tylko to był proces i myślę, że warto edukować o tym mieszkańców – powiedziała wiceprezydent.
Tomasz Rosłoński z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi zapowiada, że na 10 dni obchodów przyjedzie wiele związanych z Łodzią znakomitości z całego świata.
Jestem mieszkańcem tego miasta, urodziłem się tutaj, miło mi, że ta 80. rocznica likwidacji getta będzie w sposób należyty i uroczysty przeprowadzana, będzie wyjątkowa szczególnie dla nas, Żydów mieszkających nie tylko w Łodzi, ale i Żydów, którzy mają korzenie związane z naszym miastem – mówił.
Obchody będą trwały od 21. do 31. sierpnia. Najwięcej wydarzeń można będzie zobaczyć i wysłuchać w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w Parku Ocalałych i na Stacji Radegast.
W odróżnieniu od poprzednich obchodów, tradycyjny marsz nie będzie przechodził z terenu dawnego getta do stacji, ale w przeciwnym kierunku. Ma to być symbolem drogi ku życiu.