Jak prawidłowo wspierać rozwój motoryki małej u dzieci?
Pierwsze miesiące i lata życia dziecka to kluczowe okresy, w których kształtują się zmysły dziecka, jego zdolność poznawcza, koordynacja ruchowa oraz motoryka. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać ten rozwój w sposób prawidłowy, przemyślany, a przede wszystkim także ciekawy dla małego człowieka. Warto w tym czasie wybierać pomoce i zabawki, które dodatkowo wspomogą tą trudną pracę. Każdy element rozwoju jest niesamowicie ważny, ale należy pamiętać też o stymulacji motoryki małej. Słowa te mogą brzmieć skomplikowanie – ale czy rzeczywiście takie są?
Artykuł partnera
Motoryka mała – czym właściwie jest?
Najprościej rzecz ujmując, motoryka mała to cały szereg czynności, który angażuje ruch dłoni oraz palców rąk. Wymaga prawidłowej koordynacji ruchowej, a także koordynacji ręka – oko. Zależna jest oczywiście od ogólnego rozwoju ruchowego całego ciała (czyli motoryki dużej), ale to właśnie zdolność przemyślanego, płynnego poruszania się dłoni stanowi podstawę dla wielu niezbędnych umiejętności w życiu, oraz zręczności.
Wspieraniem rozwoju motoryki małej będzie zatem proponowanie dziecku tych aktywności, które angażują ręce, dłonie, palce. To mogą być różnego rodzaju zabawki kreatywne, artykuły plastyczne, bądź wymyślone zadania, które mogą być rozwiązywane ręcznie lub na papierze.
Jakie zabawki wspierają rozwój małej motoryki?
Na rynku dostępny jest szeroki wybór zabawek, które wspierają pracę rąk dziecka. Obecnie przykłada się do tej kwestii sporą wagę, a takie zabawki stały się wręcz modne, popularne. Jest to oczywiście pozytywne zjawisko.
Dla najmłodszych dzieci wybrać można sortery, gumowe przyssawki, silikonowe kształty do wyginania. Dobrym rozwiązaniem będą również pierwsze klocki, np. gumowe, które można nie tylko układać, ale również zgniatać. Wszelkie piłeczki sensoryczne również doskonale się sprawdzą. Elementy, które można ze sobą łączyć, skręcać i nawlekać są także doskonałym treningiem dla dłoni i palców.
Starsze dzieci będą szlifować ten rodzaj rozwoju ruchowego również dzięki klockom – tym razem plastikowym, lub drewnianym. Tutaj również przydatnymi akcesoriami okażą się elementy do nawlekania, czy łączenia i skręcania. Wszelka aktywność plastyczna będzie pomocnym wsparciem dla ćwiczeń dłoni. By wesprzeć rozwój motoryki małej,warto sięgnąć po kolorowanki dla dzieci. Kredki, farby, pisaki, przybory do pisania są kluczowymi pomocami, które nauczą podopiecznych poprawnej koordynacji ruchowej. Nie można zapominać o puzzlach, grach planszowych oraz prozaicznych czynnościach – takich jak wiązanie butów czy zapinanie guzików, sprzączek i spinek.
Warto wspierać rozwój motoryki małej dziecka, ponieważ jest to umiejętność, która będzie z pewnością rzutowała na całe jego życie.