Edukacja i pomoc dla ukraińskich dzieci w Łódzkiem
Codziennie przybywa ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Konieczne jest zorganizowanie zajęć tak, by zaspokoić potrzeby wszystkich uczniów. W Zespole Szkół nr 3 w Pabianicach naukę w oddziałach przygotowawczych rozpoczęło ok. 30 uczniów z Ukrainy. W placówce cały czas trwają akcje wolontariackie, a uczniowie chętnie włączają się w pomoc rówieśnikom zza wschodniej granicy.
Językowe wyzwania
Maria Łazuga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie, mówi, że dużym wyzwaniem są kwestie językowe. Ma kilka sposobów na to, by było łatwiej. – Jeśli chodzi o języki ukraiński i polski to dzieci ukraińskie przyjęłam do klasy, gdzie przebywają dzieci ukraińskie, ale mówiące po polsku. Bardzo często służą za tłumaczy – dodaje.
Przydaje się także znajomość języka angielskiego. Sami uczniowie przyznają, że problemem jest dla nich polska ortografia, ale widzą też plus polskiego systemu nauczania.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Edukacja i pomoc dla ukraińskich dzieci w Łódzkiem | audio (m4a) audio (oga) |
Plan zajęć
Jak mówi Agnieszka Kulpińska-Górska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. Legionów Miasta Pabianic, aż 11 godzin uczniowie z Ukrainy będą uczyć się języka polskiego. Pozostałe z 26 godzin wypełnią lekcje z podstawy programowej – dodaje.
Uczniowie pomagają
W szkole cały czas trwają akcje wolontariackie. Uczniowie chętnie włączają się w pomoc rówieśnikom z Ukrainy. – Część uczniów pomaga rówieśnikom z Ukrainy posługując się językiem angielskim. Działają także moi uczniowie z Ukrainy, którzy kontynuują naukę od wielu miesięcy, a nawet lat. Będą dobierać się w pary, żeby służyć efektywną pomocą – podkreśla Agnieszka Kulpińska-Górska.
W Pabianicach planowane jest utworzenie kolejnych dwóch oddziałów przygotowawczych w Zespole Szkół nr 1. Zostaną one otwarte w zależności od zgłoszeń zainteresowanych uczniów.
Najnowsze daneMEiN mówią o 81 300 uczniach z Ukrainy w polskich szkołach. Mogą się one uczyć w klasach ogólnodostępnych lub w oddziałach przygotowawczych. Te drugie są przeznaczone dla tych, którzy mają problem ze zrozumieniem i komunikacją z rówieśnikami. Kładzie się w nich przede wszystkim nacisk na naukę języka polskiego.
Już zostało podpisane rozporządzenie określające warunki techniczne i bezpieczeństwa obiektów poza infrastruktura szkolną, w których będzie można organizować oddziały przygotowawcze.
Monika Gosławska/Damian Grosicki
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z PABIANIC I POWIATU PABIANICKIEGO |