Zaniedbany cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim wymaga prac porządkowych i remontu
Piotrkowianie zwracają uwagę, że miejscowy cmentarz żydowski jest zaniedbany. Wskazują na mur, który częściowo jest w ruinie, na chwasty i ogólny nieład.
O interwencję w tej sprawie poprosił naszą reporterkę Jan Dróżdż. Tłumaczy, że powstała petycja,dostępna w mediach społecznościowych, której celem jest zwrócenie uwagi na problem, ale także zbiórka pieniędzy.
– Podpisało ją ponad 50 osób mieszających w Jerozolimie, a które mają korzenie piotrkowskie. To tzw. Piotrkowerzy, którzy żyją na całym świecie. Treść petycji jest już znana m.in. w środowisku żydowskim w Nowym Jorku – mówi Jan Dróżdż.
Józef Weininger, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, zarządcy cmentarza, deklaruje zabezpieczenie płotu jeszcze w tym roku. W przyszłym, mają rozpocząć się prace porządkujące zieleń, które będą prowadzone przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.Następnie zogrodzenia zniknie zabezpieczenie i zostanie on odbudowany.
– My nie możemy po prostu przestawić tego płotu. Trzeba mieć pozwolenie na budowę. Żeby je otrzymać, trzeba zrobić projekt płotu, a do tego trzeba uporządkować zieleń i zrobićmapę do celów projektowych cmentarza . Następnie zaznaczyć na niej drzewa, które tam się znajdują, wystąpić z prośbą o pozwolenie na pielęgnację i dopiero wyciąć wzdłuż płotu wszystkie drzewa – mówi Józef Weininger, który dodaje, że pod opieką Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi są 42 cmentarze. Prace prowadzone są obecnie na łódzkim, ze względu na braki osób do pracy i pandemię.
Cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim jest drugim w mieście – pierwszy był zlokalizowany przy synagodze. Obecny składa się z kilku sektorów. W jednym znajdują się najstarsze, najbardziej zniszczone nagrobki, w kolejnym pusty plac (macewy w czasie wojny zostały użyte np. do budowy dróg), następnym jest sektor z nagrobkami międzywojnia, dalej część nowsza z pomnikiem ofiar II wojny światowej i z ohelami dla cadyków.
Cmentarz powstał między 1791 a1792. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1794, a najnowszy z 2005 roku. Przypomnijmy, że Żydzi przed wojną stanowili znaczną część społeczności Piotrkowa.
Nazwa | Plik | Autor |
Zaniedbany cmentarz żydowski w Piotrkowie Trybunalskim | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO |