W Piotrkowie Trybunalskim będzie laboratorium do badań w kierunku ASF
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim uruchomi laboratorium do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz poinformował, że decyzja, która zapadła po rozmowach z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą jest odpowiedzią na postulaty piotrkowskich hodowców.
-Jest nie do wyobrażenia, żeby w głównym miejscu produkcji warchlaków w Polsce, nie było laboratorium, które by na bieżąco obsługiwało hodowców- mówi poseł PiS Antoni Macierewicz. – Chodzi o to, żeby zwierzęta, które zostały zarażone odróżnić od tych, które nie zostały zarażone. Tak aby te, które są zdrowe, mogły być sprzedawane – dodajeAntoni Macierewicz.
Uruchomienia laboratorium może zająć nawet dwa miesiące. Do tego czasu placówka w Zduńskiej Woli wykonująca badania dotyczące ASF zwiększy swoje moce przerobowe. -Liczymy na to, że to będzie przynajmniej podwójnie zwiększenie, tak żeby do tego czasu, zanim nie powstanie to laboratorium w Piotrkowie, nadążyć za niezbędnymi potrzebami hodowców piotrkowskich – zapewnia Antoni Macierewicz.
Poseł dodaje, że prowadzone są intensywne rozmowy z hodowcami, w sprawie pokrycia strat finansowych spowodowanych afrykańskim pomorem świń.
Poniżej publikujemy całą rozmowę z posłem Antonim Macierewiczem:
Poseł Antoni Macierewicz: W poniedziałek odbyło się bardzo intensywne i burzliwe, ale ważne spotkanie z rolnikami z okręgu piotrkowskiego, z hodowcami świń, którzy znaleźli się w bardzo dramatycznej sytuacji na skutek ASF. I w tej sprawie rozmawialiśmy z przewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa panem Robertem Tylusem z rolnikami. A w dniu wczorajszym zarówno powiadomiliśmy o tym pana premiera, jak i rozmawialiśmy z panem ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą i lekarzami weterynarii. Zostaje podjęta decyzja o uruchomieniu, w ciągu najbliższego czasu, laboratorium w inspektoracie powiatowym weterynarii w Piotrkowie. A do tego czasu, zanim ono zostanie zorganizowane, to jest kwestia miesiąca – dwóch miesięcy – do tego czasu będą zwiększone możliwości realizacji badań w Zduńskiej Woli. Ale oczywiście, główny nasz nacisk jest na jak najszybsze, zorganizowanie laboratorium właśnie w Piotrkowie.
Moim zdaniem jest nie do wyobrażenia, żeby w głównym miejscu produkcji warchlaków w Polsce, nie było laboratorium, które by na bieżąco obsługiwało hodowców. To jest absolutnie konieczne i prowadzone są też rozmowy związane z przedsiębiorstwami przetwórstwa, które będą skupowały te warchlaki, te świnie. Toczą się też rozmowy związane z pewnego rodzaju rozwiązaniem problemów finansowych, które spadły na rolników i strat finansowych, jakie ponieśli hodowcy, tak żeby one zostały wyrównane. Rozmowy w tej sprawie są bardzo daleko zaawansowane – mówi Antoni Macierewicz.
Michał Makowski RŁ: Panie Pośle proszę powiedzieć, w jaki sposób to laboratorium będzie pomagać hodowcom?
Poseł A. Macierewicz: Dzięki laboratorium na przykład uda się w krótkim czasie wychwycić, czy mamy do czynienia z ogniskiemASFi wobec tego to ognisko zniwelować. Ale to jest jeden problem. Chodzi także o to, żeby na bieżąco badać te zwierzęta, które zostały zarażone i odróżnićje od tych, które niesą chore, tak aby te które nie zostały zarażonei są zdrowe, mogły być sprzedawane, przekazywane do produkcji rolnej.
M. Makowski RŁ: Oile więcej testów i badań będzie w stanie przeprowadzać laboratorium w Zduńskiej Woli i jak zwiększy się jego wydajność do czasu uruchomienia punktu w Piotrkowie Trybunalskim?
Poseł A. Macierewicz: Liczymy na to, że to będzie przynajmniej podwójne zwiększenie wydajności. Chodzi o to, żeby do tego czasu, zanim nie powstanie to laboratorium w Piotrkowie, a jak myślę – to jest kwestia dwóch miesięcy i więcej, żeby nadążyć za niezbędnymi potrzebami piotrkowskich hodowców.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Rozmowa z Antonim Macierewiczem, marszałkiem seniorem, posłem PiS | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |