Domowa Opieka Medyczna: pulsoksymetr i aplikacja PulsoCare | Zdrowym być
Rządowy program DOM, czyli domowa opieka medyczna, to zdalny system monitorowania stanu zdrowia pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Jak to działa? Do czego służy pulsoksymetr, i czy każdy może zamówić go do domu?
Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr, jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych. Wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo pacjentów, ale usprawni także pracę lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Nazwa | Plik | Autor |
– brak tytułu – | audio (m4a) audio (oga) |
Rządowy program DOM, czyli Domowa Opieka Medyczna ma pomóc osobom przebywającym w izolacji domowej w zdalnym monitorowaniu ich stanu zdrowia przez lekarzy. – Szczególnie w aspekcie rozpędzania się trzeciej fali rządowy program PulsoCare ma ogromne znaczenie dla naszych pacjentów mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Chciałem przypomnieć wszystkim, że każdy, kto będzie miał pozytywny wynik, ma prawo otrzymać pulsoksymetr do domu i wykonywać regularne pomiary.
Anna Leder, rzecznik Łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zaznacza, że takie urządzenie daje każdemu pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad chorobą. – W bardzo łatwy sposób można monitorować ten bardzo ważny parametr, jakim jest poziom saturacji. Pokazuje on nam, czy nasze płuca pracują prawidłowo. Często duszność, którą odczuwają pacjenci chorzy na COVID-19 może być na tyle mało dolegliwa, że łatwo przeoczyć ten ważny objaw, który wskazuje, iż choroba postępuje i trzeba być hospitalizowanym wyjaśnia Anna Leder.
Każda osoba z pozytywnym wynikiem testu może otrzymać pulsoksymetr do domu. Osoby powyżej 55 roku życia dostaną go automatycznie, młodsze muszą zarejestrować się w systemie.
-Średni czas realizacji, czyli od momentu ukazania się wyników w naszym systemie, do przesłania pulsoksymetrów poprzez Pocztę Polską to ok. 24 godzin zaznacza minister Niedzielski. – Jeżeli państwo nie należycie do tej grupy wiekowej, to są dwie ścieżki. Można to zrobić we współpracy ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze rodzinni są również włączeni w ten program, mają możliwości kierowania pacjentów, ale również pacjent sam, bez pomocy lekarza, może skorzystać z dobrodziejstwa tego programu, wypełniając formularz na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Na tym formularzu zostaną przekazane informacje podstawowe, przede wszystkim adres przesyłki dodaje Adam Niedzielski.
Udział w programie to dla pacjenta bezpieczeństwo, jego stan zdrowia jest monitorowany całą dobę. Jeżeli będzie taka konieczność, konsultanci z całodobowego centrum wezwą pomoc. – Jeśli pulsoksymetr pokazuje, że parametry spadają, wówczas centrum kontaktu dzwoni po karetkę pogotowia zaznacza rzeczniczka NFZ-u.
– Głównym powodem hospitalizacji, zgonów i konieczności podłączania pod respirator jest zbyt późne trafianie pod opiekę szpitalną. Zbyt późne, ponieważ przeoczamy ten moment, kiedy saturacja, którą mierzy pulsoksymetr idzie gwałtownie w dół. Dlatego użycie tego pulsoksymetru jest gwarancją, że nie przegapimy tego momentu.
Osoby, które nie mają smartfonu lub dostępu do internetu, mogą zgłaszać wyniki swoich pomiarów z pulsoksymetru przez telefon podczas rozmowy z automatyczną infolinią, pod całodobowym numerem 22 256 53 23.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |