Charytatywna zbiórka na leczenie 7-letniego Kuby
14 lutego rodzice 7-letniego Kuby dowiedzieli się, że u ich syna lekarze zdiagnozowali guza pnia mózgu.Lekarze w Polsce oferowali standardowe metody leczenia, które w tym przypadku zazwyczaj nie dają skutecznych rezultatów.Rodzice chłopca zdecydowali się na terapię w specjalnej klinice w Szwajcarii, specjalizującej się w tym schorzeniu.Leczenie to było wyjątkowo kosztowne, okazało się jednak, że bardzo wiele osób zdecydowało się wspomóc Kubę i przekazać pieniądze na ten cel.W zbiórkę zaangażowali się mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego, lokalni przedsiębiorcy, urzędnicy, a nawet Prezydent RP Andrzej Duda.

– Postanowiliśmy uruchomić wszystkie możliwe sposoby. Zaczęliśmy wszędzie pisać, spotkaliśmy się z burmistrzem Aleksandrowa Łódzkiego. Wszyscy jednogłośnie powiedzieli, że postarają się jak tylko mogą. Ruszyła maszyna i w ciągu 10 dni uzbieraliśmy ćwierć miliona złotych na biopsje, która miała miejsce dzisiaj (22 marca). Uruchomili się lokalni mieszkańcy. Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego zorganizował spotkanie z aleksandrowską telewizją, która wspólnie z nami pojechała do piłkarzy reprezentacji Polski. Sztab dotarł do lokalnych działaczy sportowych, do klubów fitness, do ochotniczych straży pożarnych. To niesamowita skala działania. Syn mówił o spotkaniu z prezydentem. Nie wiem, jak to się stało, ale pewnego dnia miałem telefon z Kancelarii Prezydenta i myślałem, że to żart. Dostaliśmy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem RP – powiedział prosto z kliniki w Szwajcarii tata chorego chłopca.
W zbiórkę pieniędzy zaangażował się Urząd Miasta Aleksandrowa Łódzkiego. -Można od nas odebrać puszkę. Wydaliśmy ich ponad 150. Zbiórka jest zarejestrowana na terenie całego województwa łódzkiego. Puszki trafiły do różnych osób, które mają inicjatywy, czyli do osób, które potrafią coś ciekawego zorganizować, przyciągnąć ludzi, w efekcie czego przyczynić się do zbiórki. Do tej pory wróciło 27 puszek i znalazło się w nich ponad 26 tys. zł. Wszystkie pieniądze trafiają na konto Kuby. Akcję prowadzimy do końca kwietnia. Zaangażowali się wszyscy: przedsiębiorcy, szkoły, właściciele drobnych biznesów, a nawet prywatne osoby, które mogą wziąć puszkę i zrobić zbiórkę we własnym miejscu pracy bądź w szkole. Na potęgę produkujemy materiały poligraficzne. Przedsięwzięcie promujemy w lokalnych mediach po to, by zasięg był jak największy -wyjaśniłTomasz Barszcz z biura promocji UMAŁ.
Kuba w dniu swoich siódmych urodzin odwiedził Pałac Prezydencki.Prezydent Andrzej Duda zaoferował chłopcu pomoc.- Rodzice Kuby skontaktowali się z Pałacem Prezydenckim z informacją, że ich syn jest bardzo chory i ma jedno wielkie marzenie – spotkać się z panem Prezydentem. Zapytałem pana Prezydenta, czy możemy takie spotkanie zorganizować, pan Prezydent odpowiedział, że oczywiście tak. Takie spotkanie zostało zorganizowane na początku marca. Kuba, jego rodzice i siostra przyjechali do Pałacu Prezydenckiego. Był to akurat dzień, w którym Kuba kończył siedem lat, więc był oczywiście tort, prezenty dla Kuby i jego siostry. W spotkaniu uczestniczyła także pani prezydentowa. Były rozmowy z rodzicami Kuby, którzy podkreślali, że w tej chwili są w kontakcie ze specjalną kliniką w Szwajcarii. To jedyny ośrodek w Europie, który podjął się zarówno badań, jak i leczenie siedmioletniego Kuby. Pan Prezydent zadeklarował, że jeżeli będzie taka potrzeba, jeżeli rodzice będą o to wnosić, to oczywiście jest w stanie Kubie pomóc. Czekamy na informacje ze strony rodziców, czego by oczekiwali ze strony Prezydenta – dodał sekretarz stanu Błażej Spychalski.
W Aleksandrowie Łódzkiem zorganizowano szereg wydarzeń charytatywnych.Jutro (23 marca) odbędzie się maraton sportowy, a w niedzielę (24 marca) turniej karate.Harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie aleksandrow-lodzki.pl.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Pomoc dla Kuby Jankowskiego | audio (m4a) audio (oga) |