Kupno samochodu używanego jest traktowane przez państwo jako wzbogacenie się. Z tego powodu w ciągu 14 dni od zakończenia transakcji masz obowiązek opłacić 2-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych. Opłatę wraz z wypełnioną deklaracją przekazuje się do właściwego urzędu skarbowego. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o podatku od kupna auta? Odpowiadamy.
1. Podatek od kupna samochodu to w skrócie PCC
Podatek od kupna samochodu to w zasadzie podatek cywilnoprawny, w skrócie PCC. Dotyczy umów sprzedaży zawieranych przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie zakończenia transakcji polegającej na przekazaniu prawa własności do pojazdu (lub innej rzeczy ruchomej czy nieruchomości). Zgodnie z umową sprzedający zobowiązuje się wydać auto drugiej stronie, a kupujący — zapłacić za nie określoną kwotę.
2. Obowiązek podatkowy wynika z charakteru transakcji
Aby powstał obowiązek podatkowy, transakcja musi spełnić kilka warunków. PCC zapłacisz, jeśli zbywca jest osobą prywatną (nie płaci VAT) a umowa sprzedaży została zawarta na terenie Polski. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, gdy wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1 000 zł. Wtedy ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia Cię z konieczności wnoszenia opłaty na rzecz urzędu skarbowego. Podatek od kupna samochodu nie dotyczy pojazdów zakupionych w salonie samochodowym, bezpośrednio od komisu czy od innej osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Z obowiązku opłaty są zwolnione również osoby niepełnosprawne, które będą korzystać z auta na własny użytek.
3. Deklarację PCC-3 musisz złożyć w ciągu 14 dni
Jeśli dotyczy Cię obowiązek podatkowy po zakupie auta, masz 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Na podstawie dokumentu musisz uiścić opłatę, która wynosi 2% wartości pojazdu. Deklarację złożysz osobiście w siedzibie urzędu, za pośrednictwem poczty lub przez Internet.
4. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa auta
Wartość rynkowa to nic innego jak przeciętna cena, jaką musiałbyś zapłacić za konkretny model samochodu w danym miejscu. To ona stanowi podstawę opodatkowania z tytułu nabycia pojazdu. Jeśli wartość samochodu jest zaniżona, np. z powodu uszkodzeń powypadkowych, zadbaj o odpowiednią dokumentację tego faktu. Dzięki zdjęciom usterek będziesz w stanie bronić się w urzędzie w razie wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
5. Brak złożenia deklaracji grozi karą finansową
Niepłacenie podatku od zakupu auta w terminie może skutkować otrzymaniem grzywny. Jest to traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Wysokość kary finansowej wylicza się podobnie jak w przypadku braku ważnego OC — na podstawie płacy minimalnej. Za najniższy mandat zapłacisz 1/10 miesięcznego wynagrodzenia, a za najwyższy — 20-krotność pensji.
Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych w związku z wejściem w posiadanie auta, zadbaj o opłacenie podatku w terminie i o ważną umowę z Twoim towarzystwem. W zachowaniu ciągłości ubezpieczenia pomoże Ci polisa OC dostępna w rankomat.pl. Na stronie znajdziesz korzystne oferty ubezpieczeń, które wykupisz przez Internet.