Krakowski Salon Poezji w Radiu Łódź [ZDJĘCIA]
W poniedziałek (08.10) po godz. 20. zapraszamy do wysłuchania kolejnej odsłony Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi – “Poezja czterech kultur – Buntownicy czterech kultur”, który odbył się 16 września.
![Krakowski Salon Poezji w Radiu Łódź [ZDJĘCIA] 1 47666 c9ae0a28481a227a3b0efa2d33d1126f](/wp-content/archiwum/files/47666-c9ae0a28481a227a3b0efa2d33d1126f.jpg)
Krakowski Salon Poezji w Łodzi zainaugurowany został 15 października 2017 r. w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. Gościem honorowym była Anna Dymna.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę, o godzinie 12:30. W Salonie spotkają się zarówno aktorzy Teatru Nowego jak i innych łódzkich teatrów oraz, gościnnie, wybitne postaci sceny z całej Polski. Czytaniu poezji towarzyszy muzyka w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Łódzki Salon Poezji gości w różnych miejscach, m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Muzycznej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz Radiu Łódź, które zadeklarowało retransmisje Salonu na antenie w poniedziałki. Projekt współorganizowany jest przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Poezje Mariny Cwietajewej, Zuzanny Ginczanki, Bertolta Brechta i Juliana Tuwima czytali:Anna Dymna, Maria Gładkowska i Jerzy Trela.
Prowadzenie i opieka artystyczna: Bronisław Maj
Oprawę muzyczną zapewnią:
Iza Połońska śpiew,
Leszek Kołodziejski akordeon,
Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Anna Dymna– aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji ,”Mimo wszystko”. Ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, w której wykłada od 1990 roku. Pracowała w Teatrze Starym. Zagrała wiele cennych ról teatralnych i filmowych (Nie ma mocni, Kochaj albo rzuć, Janosik, Trędowata, Królowa Bona, Znachor, Jak daleko stąd, jak blisko, Dolina Issy). W 2002 roku ruszył Salon Poezji inspirowany przez aktorkę w Teatrze im. Juliusz Słowackiego w Krakowie za co uhonorowano ją nagrodą literacką Nike w związku znajciekawszą działalnością kulturalną regionu w roku 2003.
Maria Gładkowska–aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka PWST w Warszawie. W latach 2010-2011, aponownie od 2017 roku związana z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Związana z Teatrem Studio za dyrektury Jerzego Grzegorzewskiego. Występowała na scenach Teatru Adekwatnego w Warszawie (2001-2002), Teatru Scena Prezentacje w Warszawie (2006) oraz Teatru Syrena w Warszawie (2011-2012). Wystąpiła w wielu spektaklach Teatru Telewizji m.in.Irydion(reż. Jan Englert),Mizantrop(reż. Janusz Majewski),Pigmalion(reż. Maciej Wojtyszko). Zagrała wtakich filmach jakDekalog(reż. Krzysztof Kieślowski),Bal na dworcu w Koluszkach(reż. Filip Bajon),Historia kina wPopielawach(reż. Jan Jakub Kolski),Chopin. Pragnienie miłości(reż. Jerzy Antczak),Sława i chwała(reż. Kazimierz Kutz). Uhonorowana Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za rolę księżnej Daisy w dramacie historycznym Filipa BajonaMagnat. Jest gospodynią Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi.
Jerzy Trela– aktor teatralny i filmowy. Pracę na scenie rozpoczął w 1961 roku w Teatrze Lalek w Nowej Hucie, tuż po maturze wkrakowskim Liceum Sztuk Plastycznych. Od 1964 był w zespole Teatru Groteska, w drugiej połowie lat 60. współtworzył Teatr STU. Po studiach w krakowskiej PWST (ukończonych w 1969) i jednosezonowym angażu wTeatrze Rozmaitości, został zaproszony do zespołu Starego Teatru, w którym debiutuje rolą Filipa w przedstawieniu “Król Mięsopust” Rymkiewicza w reżyserii Bogdana Hussakowskiego 11 października 1970 roku. Współpracował zwieloma teatrami m.in. Narodowym, Dramatycznym, Na Woli, Ateneum czy Polonia w Warszawie oraz STU, Ludowym i Juliusza Słowackiego wKrakowie do dziś niezmiennie pozostaje wierny zespołowi i scenie Teatru Starego w Krakowie. Jest wykładowcą PWST wKrakowie, w latach 1984-90 był rektorem tej uczelni. Wlatach 1986-89.członek Narodowej Rady Kultury.
Bronisław Maj– poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, łodzianin. Od 1972 roku mieszka w Krakowie, gdzie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego iAkademii Teatralnej w Krakowie. Laureat prestiżowych nagród literackich m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody PEN – Clubu. Utwory Bronisława Maja tłumaczone były na wiele języków i publikowane w wielu krajach. Pisze także dla teatru, radia, telewizji i filmu. Jest autorem tekstów piosenek. Publikuje felietony na łamach czasopism. Współtworzy Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Krakowie.
Iza Połońska– wokalistka, kameralistka śpiewająca w różnych stylach od klasyki po piosenkę aktorską i jazz. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Mistrzowskich Podyplomowych Studiów Wokalnych we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Christiana Elssnera. W latach 2003 2009 intensywnie koncertowała w Europie: Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, w Niemczech i we Włoszech. Współpraca zpianistą Piotrem Hertlem zaowocowała szeregiem wspólnych występów w kategorii piosenki aktorskiej, które zostały zarejestrowane przez Polskie Radio i TVP. Po śmierci Hertla, aktywnie włączyła się w realizację kilku projektów, m. in.Zielony pejzaż Piosenki Piotra Hertla(płyta DVD),Gwiazda dla Piotra Hertla. Intensywnie koncertuje śpiewając recitale w całej Polsce. W ich programach znaleźć można kanon tzw.piosenki z tekstemautorstwa Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Janusza Kofty. W 2017 obroniła pierwszy w Polsce doktorat wdziedzinie wokalistyki dotyczący wykonawstwa piosenki aktorskiej. Współpracuje z teatrami przygotowując aktorów do spektakli ipartii śpiewanych. Obecnie Izy Połońskiej można posłuchać głównie w salach filharmonicznych w całym kraju, gdyż trwa ogólnopolska trasa jej ostatniego projektu w wersji symfonicznej z piosenkami Agnieszki Osieckiej NIECH ŻYJE BAL, który współtworzy z aranżerem, kompozytorem iakordeonistą Leszkiem Kołodziejskim.
Leszek Kołodziejski– akordeonista, solista i kameralista, aranżer, muzyk sesyjny. Absolwent Akademii Muzycznej im.Grażyny iKiejstuta Bacewiczów w Łodzi (dyplom w 2005 roku z wyróżnieniem w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego). Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych jak ikameralnych m.in. III nagroda wMiędzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2007), II nagroda oraz Nagroda specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Gdańsku (2005), I nagroda wMiędzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2004, 1998, 1997). Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” (2009), Stypendiów Artystycznych Ministra Kultury w latach 1997, 1999, 2003 i 2005. Wdorobku posiada nagrania płytowe z muzyką kompozytorów polskich. Istotnym elementem jego drogi zawodowej jest improwizacja. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych, teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo. W2012 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni.