Dożynki Prezydenckie w Spale [ZDJĘCIA]
Smakowite specjały z różnych stron Polski. Ludowe stroje i ludowa muzyka. W Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego żony.
Po uroczystej mszy świętej korowód dożynkowy na czele z prezydencką para przeszedł ulicami Spały do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Tam odbył się ceremoniał dożynkowy. Zainaugurowali go starostowie dożynek Ewa Szydłowska z Kazimierzowa w powiecie łosickim i Mariusz Załoga z Bukowia w powiecie namysłowskim. Wręczyli oni prezydentowi i jego małżonce bochen chleba. – Obiecuję dzielić go tak, by go w Polsce dla wszystkich starczyło i nikomu nie zabrakło – powiedział Andrzej Duda.
Podczas przemówienia, prezydent wspomniał m.in. o bezpieczeństwie żywnościowym kraju, której jest możliwe dzięki rolnikom.
– Spotykamy się od lat w Spale na Dożynkach Prezydenckich, wróciwszy do tradycji II RP podziękowania w imieniu państwa i obywateli wszystkim rolnikom. Dziękujemy im za trud ich pracy, za służbę dla Polski i polskiego społeczeństwa i zapewnienie bezcennego bezpieczeństwa żywnościowego Polski, a tym samym suwerenności w tym zakresie Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Przemówienie Andrzeja Dudy w Spale | audio (m4a) audio (oga) | |
Najpiękniejszy wieniec dożynkowy | audio (m4a) audio (oga) | |
Dożynki w Spale – co sądzą przyjezdni? | audio (m4a) audio (oga) |
Prezydent podziękował też Ministrowi Rolnictwa za troskę państwa o rolników
– Dzisiaj mamy inną Polskę, mamy wspaniałe nowoczesne gospodarstwa rolne i ludzi, którzy troszczą się o polskiego rolnika. Do tego wzywał kiedyś Jan Paweł II. Dziękuje za tę troskę panie Ministrze, chociażby za 1,5 mld zł, które przekazano tym, którzy ucierpieli w wyniku suszy. Mam nadzieję, że te pieniądze pomogą rolnikom podnieść się z tej klęski, która bardzo często dotknęła ich gospodarstwa – mówił w Spale prezydent Duda.
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że do tej pory żaden rząd nie przeznaczył na pomoc po suszy tak dużych środków.
Prezydent dodał, że polskie rolnictwo może być konkurencyjne, a polskie produkty mogą zdobyć międzynarodowe rynki.
Po ceremoniale dożynkowym para prezydencka zwiedzała miasteczko regionów, gdzie swoje lokalne specjały prezentują poszczególne województwa.
Do sprawiedliwego podziału dóbr wezwał także arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański przewodniczył uroczystej mszy świętej w Kaplicy Polowej Armii Krajowej.
Hierarcha podkreślił, że dożynki to czas radości i wdzięczności za rolniczy trud i codzienną pracę na wsi. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zaapelował do rządzących o poszanowanie dla rolników. Jak podkreślał, rolniczy zawód “dotyka tajemnicy Boga”. – Czynienie dobra to fundamentalny wymóg – mówił duchowny.
Metropolita gdański przypomniał, że uroczystości odbywają się w stulecie odzyskania niepodległości i tradycją nawiązują do II Rzeczypospolitej.
Podczas imprezy, tradycyjnie wybranot najpiękniejszy dożynkowy wieniec, który później trafia do kancelarii prezydenta. W tym roku wygrała Małopolska i przedstawicielePoręby Radlnej w gminie Tarnów. Drugie miejsce zajął wieniec z Wielkopolski, trzecie z województwa lubelskiego.
Posłuchaj:
W czasie spalskich dożynek owoce swojej pracy prezentują rolnicy z całego kraju. Jedną z atrakcji jest Miasteczko Regionów, gdzie prezentowane są produkty i specjały ze wszystkich województw. – Mamy bigos myśliwski z dziczyzną i grzybami z naszych lasów, poza tym wędliny – mówi jeden z wystawców.
– Nie powinniśmy wstydzić się naszego dziedzictwa i folkloru, które są bardzo bogate – dodaje jedna z uczestniczek dożynek.
Posłuchaj:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |