Sobota i niedziela, 19 i 20 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Noc Muzeów 2018. Sprawdź, które instytucje biorą udział i jakie atrakcje przygotowały
Łodzianie będą mogli wziąć udział w 100 wydarzeniach, które odbywać się będą w 42 miejscach. Wśród atrakcji będzie zwiedzanie wystaw, kreatywne warsztaty, spacery oraz pokazy.
19 maja w wielu miastach Europy, także w Łodzi odbędzie się Noc Muzeów. Ponad 40 placówek w miescie będzie dostępnych dla zwiedzających nieodpłatnie. Wicedyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa Magdalena Komarzaniec zaprasza do odwiedzenia muzeum mieszczącego się w Białej Fabryce, gdzie będzie można własnoręcznie wykonać artystyczny napis na torbie, zadać pytanie Ludwikowi Geyerowi ale także zobaczyć ciekawe wystawy. – Będzie można zobaczyć aż 5 wystaw. Jest wśród nich wystawa “Christian Dior i ikony paryskiej mody” oraz wystawa poświęcona Magdalenie Abakanowicz.
Jakub Wiewiórski przypomina, że Noc Muzeów to jedna z ostatnich okazji do tego by zobaczyć najciekawsze eksponaty Muzeum Kinematografii przed remontem. Jedyny w Polsce fotoplastikon, gdzie można zobaczyć migawki z Łodzi Filmowej. Zapraszamy także na wystawę laureatki Oscara Ewy Braun.
Podczas Nocy Muzeów będzie można także zwiedzać Radio Łódź, zapraszamy po godz. 18
Po Łodzi kursować będą trzy specjalne linie tramwajowe i jedna autobusowa. Zabytkowym “Sanokiem” dojechać można będzie m.in. do siedziby Radia Łódź.
Linia M1 (linia tramwajowa)
PLAC WOLNOŚCI Legionów, Zachodnia, Kościuszki, Piotrkowska Centrum, Piotrkowska PLAC NIEPODLEGŁOŚCI
Linia M2 (linia tramwajowa imprezowy tramwaj)
RADIOSTACJA Narutowicza, Tramwajowa, Węglowa, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Narutowicza RADIOSTACJA
Linia M3 (linia tramwajowa zabytkowy tramwaj Sanok)
RADIOSTACJA Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Narutowicza, Zielona, Kościuszki, Piotrkowska Centrum, Piotrkowska PLAC NIEPODLEGŁOŚCI
Linia M4 (linia autobusowa zabytkowe Ikarusy)
PLAC WOLNOŚCI Legionów, Gdańska, Zielona, Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Piłsudskiego, Przędzalniana, Tymienieckiego, Piotrkowska, Skorupki, Wólczańska, Czerwona, Piotrkowska PLAC NIEPODLEGŁOŚCI
PLAC NIEPODLEGŁOŚCI Piotrkowska, Czerwona, Wólczańska, Skorupki, Kostki, Tymienieckiego, Przędzalniana, Piłsudskiego, Dowborczyków, Tuwima, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Narutowicza, Zielona, Gdańska, Legionów PLAC WOLNOŚCI
Łódź Design Festival 2018. Wydarzenie z polskim wzorem
W programie festiwalu znalazły się wystawy, przeglądy, konkursy oraz kreatywna nauka i zabawa. Hasłem 12.edycji Łódź Design Festivalu są “Refleksje”.
Łódź Design Festival tojedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń poświęconych wzornictwu w Polsce. Wystawy, prezentacje, konferencje i spotkania przyciągają coraz więcej osób. – Obecnie toponad 40 tysięcy widzów – mówi dyrektor festiwalu Michał Piernikowski.
Hasło przewodnie wydarzenia to REFLEKSJE. Będą one dotyczyć trzech głównych obszarów tematycznych: relacji człowiek technologia, wartości rzemiosła i pracy rąk ludzkich oraz wyzwań i kierunków rozwoju współczesnej architektury.
Stałym wydarzeniem festiwalu jest Edukreacja, czyli program edukacyjno-rozwojowy dla najmłodszych uczestników.
Inauguracja wydarzenia nastąpi w sobotę 19 maja w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską “KUBRYK”
To jedna z najstarszych imprez tego typu w Polsce. W tym roku będzie 34 edycja. Gospodarzem imprezy jest działający od 1985 r. “łódzki” zespół Cztery Refy, koncerty w ŁDK prowadzą Andrzej Śmigielski i Maciej Jędrzejko.
Przez deski KUBRYKU przewinęły się dziesiątki wykonawców, tych bardzo już znanych i tych “dobrze zapowiadających się”, krajowych i zagranicznych. Wielu z nich jest stałymi gośćmi festiwalu i ulubieńcami łódzkiej publiczności.W tym roku wystąpią: CZTERY REFY, FLASH CREEP,GUMOWE SZEKLE, NORTH WIND, OLD MARINNERS,PERŁY I ŁOTRY, SĄSIEDZI oraz Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.
Główne koncerty w sobotę: o godz. 16 i 20 w Łódzkim Domu Kultury.Komfort akustyczny i normalnie działające nagłośnienie sali (zasługa ekipy Radia Łódź) jest do dziś wizytówką “KUBRYKU”.
36. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Wydarzenie, na które nie trzeba zapraszać
To najstarsza tego typu impreza w kraju, której pomysłodawcą był Jan Machulski. Wśród tegorocznych festiwalowych wydarzeń znalazło się 14 spektakli, projekcje filmowe i spotkania z gośćmi.
Studenci ostatnich lat wydziałów aktorskich prezentują się w spektaklach dyplomowych, reżyserowanych między innymi przez Agnieszkę Glińską, Waldemara Zawodzińskiego i Pawła Miśkiewicza. Głównym wyróżnieniem jest Grand Prix, czyli Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
– Festiwal Szkół Teatralnych jest taką imprezą, która ma nie tylko ogromną tradycję, ale jest też niezwykle żywym i przyjemnym momentem w życiu szkoły – mówi rektor łódzkiej Szkoły Filmowej prof. Mariusz Grzegorzek. -Na to wydarzenie nie trzeba nikogo specjalnie zapraszać, bo wszyscy palą się, żeby przyjechać. Mamy tu ogromną, entuzjastyczną publiczność; ludzie walą drzwiami i oknami do tego stopnia, że na przedstawienia trudno jest się dostać.
Studenci łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentują się w trzech spektaklach, a także w filmie “Monument” w reżyserii Jagody Szelc – autorki głośnego i nagradzanego debiutu – “Wieża. Jasny Dzień”.
Studenci nie maja wątpliwości, że Festiwal Szkół Teatralnych to zwieńczenie 4 lat nauki w Szkole Filmowej. – Obserwujemy ten szczególny moment każdego roku, kiedy nasi starsi koledzy kończą szkołę, przechodząc dalej do artystycznego życia -mówi jeden ze studentów Adrian Brząkała.
Tegoroczny Festiwal Szkół Teatralnych – odbywający się pod hasłem “Róbmy sceny” – potrwa do 20 maja.
19 MAJA, SOBOTA
14:00 i 16:00
Szkoła Filmowa w Łodzi
Hale zdjęciowe
STANY SKUPIENIA
choreografia: Jacek Przybyłowicz
AST Kraków Wydział Teatru Tańca w Bytomiu
1 godz.
16:00 (J) i 20:30
Teatr Nowy / Mała Sala
PRAWIE MY
Giovanni Pierangeli, Marcin Wierzchowski
reż. Marcin Wierzchowski
AST Kraków
3 godz. 15 min.
19.00
Kino Szkoły Filmowej
LAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIE
ZGODA
reż. Maciej Sobieszczański
i spotkanie z Julianem Świeżewskim
19:45 (J)
Teatr Nowy / Duża Sala
OTELLO
Feridun Zaimoglu, Gnter Senkel na podstawie Williama Shakespearea
reż. Grażyna Kania
AT Warszawa
2 godz. 30 min.
20 MAJA, NIEDZIELA
14:00
Teatr Nowy / Duża Sala
ZAKOŃCZENIE 36. FESTIWALU SZKÓŁ TEATRALNYCH
JUTRO
Piosenki Bertolta Brechta
III rok Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką Wojciecha Kościelniaka
IX Dyktando Kleszczowskie
Tradycyjnie już od lat Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie im. Jana Pawła II ma zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników ortografii, którzy nie tylko kochają mowę ojczystą, ale chcą sprawdzić swe umiejętności na IX Dyktando Kleszczowskie Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kleszczów Sławomira Chojnowskiego.
Niedziela 20 maja 2018 r. godz.17:00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie ul. Sportowa 8, aula (wstęp wolny)
Celem konkursu jest wyłonienie tegorocznego Mistrza i Wicemistrza polskiej ortografii w trzech kategoriach wiekowych: Gimnazjum i VI-VII klasy szkoły podstawowej; szkoła średnia; open (bez ograniczeń wiekowych). Szczegółowe informacje na stronie: http://zspkleszczow.pl w zakładce: Dyktando Kleszczowskie. Warunkiem udziału w dyktandzie jest wysłanie zgłoszenia na adres: [email protected]
Jak co roku czynimy wiele starań, aby i tym razem atrakcji nie zabrakło, a czas spędzony z nami należał do wyjątkowo udanych.
Wszystkie zgłoszenia nadesłane do dnia 16.05.2018 r. wezmą udział w konkursach: na najmłodszego i najstarszego uczestnika dyktanda oraz pierwszą rezerwację dyktanda. Grupy zorganizowane wezmą dodatkowo udział w konkursie na najliczniejszą reprezentację szkoły/instytucji.
Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Kleszczów Sławomira Chojnowskiego, Solpark Kleszczów Sp. z o.o., KPS Skra Bełchatów S.A., Społeczną Akademię Nauk w Bełchatowie i Radę Rodziców ZSP w Kleszczowie.
- godz. 16.00-16.50 rejestracja uczestników
- godz. 17.00-18.00 konkurs ortograficzny
- ok. godz. 18.15 rozstrzygnięcie konkursów: na najliczniejszą reprezentację szkoły/instytucji; najmłodszego, najstarszego oraz pierwszego zarejestrowanego uczestnika dyktanda
Przerwa na pyszną kawę i ciasta oraz wystawę “Niepokonani wielcy polscy podróżnicy”; happening
- ok. godz. 18.30 spotkanie autorskie z Aleksandrem Dobą znanym polskim podróżnikiem i żeglarzem (uhonorowanym przez magazyn National Geographic tytułem Podróżnik roku 2015) oraz losowanie upominków wśród uczestników dyktanda /wstęp wolny/.
Turandot Giacomo Pucciniego na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi
Choć bezpośrednim pierwowzorem dla libretta opery TURANDOT była sztuka Carla Gozziego, nie można jednak pominąć jej romantycznego tłumaczenia Fryderyka Schillera, który swoim przekładem wprowadził wątek chińskiej księżniczki do kultury Zachodu.
Dzisiaj jednak to dzięki operze Giacomo Pucciniego historia ta na stałe weszła na sceny teatralne. Mimo, iż śmierć kompozytora nie pozwoliła mu ukończyć tej opery, to TURANDOTjest dziełem artystycznie skończonym.
Historia tytułowej “krwawej” księżniczki chińskiej dała Pucciniemu asumpt do skomponowania dzieła monumentalnego, z rozbudowanymi scenami chóralnymi i karkołomnymi partiami solistycznymi. Orient zaś ze swoją egzotyką wielka fascynacja kompozytora efektownie zaistniał w muzyce niebanalną stylizacją mieniącą się wielością barw w instrumentacji. Puccini umiał przepoić fantastykę libretta głęboką prawdą życiową i uczuciem. Do swojej kompozycji wykorzystał także oryginalne melodie chińskie i instrumentarium, oddając w muzyce egzotyczny koloryt.
Chociaż TURANDOT nie jest operą akcji, to w charakterystyce postaci i stopniowaniu muzycznego napięcia osiąga w niej Puccini mistrzostwo.
Na spektakl zapraszamy w niedzielę20 maja 2018 roku o godz. 18.