Chcą wyjaśnić prawdę historyczną. Konferencja na temat martyrologii policjantów na Wschodzie
Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się konferencja Warsztaty historyczne do końca wierni Martyrologia Policji Państwowej na Wschodzie.
Organizator spotkania, prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Jarosław Olbrychowski tłumaczy, że celem warsztatów jest wyjaśnienie m.in. tego ilu policjantów padło ofiarą zbrodni katyńskiej. – Wbrew pozorom na 22 tys. ofiar zbrodni katyńskiej 14 tys. to ludzie wszystkich służb mundurowych. A z tych 14 tys. ponad 8 tys. to funkcjonariusze policji państwowej. Chcemy po prostu wyjaśnić, jaka jest prawda historyczna. Aby wszyscy funkcjonariusze wiedzieli ilu ich protoplastów z okresu dwudziestolecia międzywojennego oddało życie na arenie własnej zawodowej pracy.
W trakcie warsztatów zaprezentowana została wystawa poświęcona polskiej policji dwudziestolecia międzywojennego. – Ta wystawa jest efektem pracy funkcjonariuszy policji i pasjonatów historii jednocześnie – mówi dziekan Wydziału Filologiczno-HistorycznegoUniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim Jacek Bonarek. – Można zobaczyć mundur, można zobaczyć wyposażenie policji międzywojennej, zarówno autentyczne, jak i repliki. Proszę pamiętać, że bardzo często wyposażenie nie zachowało się, jako że było eksploatowane do samego końca. Nikt nigdy nie zastanawiał się, że kajdanki dwudziestolecia międzywojennego będą muzealnym eksponatem.
Konferencja, która odbyła się na piotrkowskiej uczelni była skierowana głównie do klas mundurowych oraz do osób zainteresowanych tematyką funkcjonowania służb mundurowych.