42. rocznica strajku pracowników łódzkiego MPK
W piątek (26 sierpnia) mija 42. rocznica strajku pracowników łódzkiego MPK. Podczas uroczystości w Łodzi nie zabrakło uczestników wydarzeń z sierpnia 1980 roku. Jednym z pracowników, którzy zachęcali kolegów do sprzeciwiania się władzy, był Longin Chlebowski.
– Osiągnęliśmy założone cele, a nawet więcej, nie wiedzieliśmy jednak, że będziemy przestawiać Europę do góry nogami. Po ogłoszeniu stanu wojennego dostałem 3 lata więzienia, z czego 2 odsiedziałem w Hrubieszowie między innymi z Jurkiem Kropiwnickim. Z Łodzi nad było ponad 20, a łącznie siedziało nas 200 osób. Po “okrągłym stole” wróciłem do MPK – mówi Longin Chlebowski.
Upamiętniono inicjatorów strajku
Podczas piątkowej uroczystości pod tablicą upamiętniającą inicjatorów protestu złożono kwiaty.
– Jest to jedna z ważniejszych rocznic, jakie obchodzimy w Łodzi. Wiąże się z bardzo istotną akcją strajkową naszego środowiska “Solidarności”. Gdy myślimy o czasach PRL-u, nasza ojczyzna miała szczęście, że znaleźli się tacy ludzie – zaznacza Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.
– 42 lata mijają od momentu, kiedy wybuchł strajk. Pomimo, że wówczas autobusy i tramwaje nie wyjeżdżały wówczas na ulice, strajk znalazł uznanie w oczach mieszkańców – dodaje Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.
42. rocznica strajku pracowników łódzkiego MPK to moment, w którym warto przypomnieć tło wydarzeń z 1980 roku. Pracownicy rozpoczęli jedną z największych akcji protestacyjnych komunikacji publicznej w całej Polsce, ponieważ domagali się poprawy warunków pracy.
Strajkujący w Łodzi udzielili również poparcia gdańskim stoczniowcom oraz przyłączyli się do postulatu o utworzenie wolnych związków zawodowych.
Strajk łódzkiego MPK uznaje się za początek Sierpnia 80′ w Łodzi.