POZ Plus. Pilotażowy program Koordynowanej Opieki Medycznej
W każdym województwie zostaną wybrane trzy przychodnie, które wprowadzą program w tym roku. Zainteresowanych realizacją pilotażu jest ponad osiemset przychodni w Polsce.
Koordynowana Opieka Medyczna ma zmienić sposób działania przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy rodzinnych. – Dziś pacjent sam musi szukać specjalistów i umawiać się na wizyty, po zmianie odpowiedzialny za to będzie lekarz rodzinny – mówi Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ . – Po zbadaniu pacjenta, lekarz zaplanuje dla niego i zorganizuje mu konieczne konsultacje.
Programzakłada też inny sposób finansowania przychodni. – Dzisiaj mamy stawkę kapitacyjną, przekazywanąna leczenie każdego pacjenta, bez względu na to czykorzysta on z przychodni i czy jest zadowolony z opieki. Po zmianach,przychodniom będzie powierzany specjalny budżet; jeśli POZ nie wyda pieniędzy, to zostaną mu one zabrane.
Nabór do pilotażowego programu Koordynowanej Opieki Medycznej “POZPlus” wkrótce ogłosi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Z wstępnych deklaracji wynika, ze w regionie łódzkim, chciałoby go wprowadzić 70 poradni.
W pozostałych przychodniach systemma wejść w życie w 2020 roku.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
POZ plus | audio (m4a) audio (oga) |