Abp Grzegorz Ryś w Dniu Judaizmu: “Antysemityzm jest grzechem”
Łódzkie obchody XXI Dnia Judaizmu rozpoczęła konferencja w Auli Wyższego Seminarium Duchownego. Wykład zatytułowany “Chrześcijanie wobec Żydów – wczoraj i dziś” wygłosił metropolita łódzki. Hierarcha zachęcał do wspólnej refleksji i modlitwy o pokój.
Arcybiskup Grzegorz Ryś przekonywał, że wświecie chrześcijańsko – żydowskim nie ma wielkich różnic. Problemem pozostaje hodowana w sercach wrogość. Dodał, że Dzień Judaizmu tookazja, aby wspomnieć, jakważne miejsce zajmowała wspólnota żydowska w kulturze i wierze Łodzi.
– Fakt powrotu do obchodów Dnia Judaizmu w Łodzi przyjmujemy z wielką radością – podkreślił biskup diecezji warszawskiej kościoła ewangelicko-augsburgskiego Jan Cieślar. – Łódź to jest miasto wieloreligijne, dlatego tak ważne jest, że dziś podzielona społeczność chrześcijańska, wraz ze starszymi braćmi w wierze, pochyla się nad wspólną historią miasta.
Posłuchaj relacji:
Nazwa | Plik | Autor |
Dzień Judaizmu | audio (m4a) audio (oga) | |
Rabin podczas łódzkiego Dnia Judaizmu | audio (m4a) audio (oga) |
Kolejnym elementem łódzkich obchodów Dnia Judaizmu było spotkaniew namiocie, który stanął tam, gdzie do 1939 roku znajdowała się Wielka Synagoga. Wydarzenie rozpoczęła pieśń o braterstwie i przyjaźni,zaśpiewana po hebrajsku i po polsku. – To okazja do spotkania i dialogu,do których dochodzi w miejscu bardzo dla Łodzi szczególnym -mówił rabin łódzkiej gminy żydowskiej Dawid Szychowski.
W spotkaniuwzięli udział duchowni kościołów chrześcijańskich, przedstawiciel Ambasady Izraela, oraz reprezentanci środowisk nauki i kultury. Gościem honorowymbył Ocalały z zagłady świadek historii, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Marian Turski.
Dzień Judaizmu w Łodzi zakończy spektakl “Fabryka Muchołapek” w Teatrze Nowym imienia Kazimierza Dejmka. Początek przedstawienia, które bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń w łódzkim getcie, o godz. 20.00.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 1998 r. Zadecydowała o tym Konferencja Episkopatu Polski, a inicjatorem był bp Stanisław Gądecki, wówczas stojący na czele Podkomisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Pierwsze obchody odbyły się pod hasłem Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm, zaczerpniętym z przemówienia Jana Pawła II w Moguncji w listopadzie 1980 r. Polska jest drugim po Włoszech krajem europejskim, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.