Skansen z wypowiedzeniami. Co dalej z Muzeum Papieru?
Dyrekcja Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wypowiedziała umowy najmu sześciu lokatorom, którzy gospodarują zabytkowymi domkami w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej . Taka decyzja podyktowana jest planowaną inwestycją.
Lokatorzy mają trzy miesiące na opuszczenie miejsca. Chodzi między innymi o Muzeum Papieru i Druku. Dysponuje ono bardzo dużą ilością cennych zbiorów. Prowadzący ten obiekt Ryszard Uljański mówi, że nie jest możliwe, aby do końca roku wyprowadzić się ze skansenu. – Różni znajomi, którzy się o tym dowiadują, łapią się za głowy i mówią: “Jak dyrektor muzeum, muzealnik może coś takiego zniszczyć?”. To są takie zbiory, które w przypadku wyprowadzenia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, mogą ulec zniszczeniu – nie ukrywa Uljański.
Według zarządzających Centralnym Muzeum Włókiennictwa, planowana modernizacja uniemożliwia dotychczasową działalność Skansenu. Środki na ten cel mają pochodzić z UE. -Uprzedziłam o tym, że taki wniosek jest składany i – jeżeli uda się uzyskać dofinansowanie – ta inwestycja będzie realizowana również na terenie Skansenu. Zostanie podłączone ogrzewanie, musimy wybudować tam węzeł cieplny. Przez dwa lata będą prowadzone prace jednocześnie w budynku A i skansenie – tłumaczy Aneta Dalbiak, dyrektor CMW.
Całą sytuacją zaskoczone są władze Łodzi. -Dyrektor muzeum nie konsultował z nami koncepcji przebudowy obiektu w taki sposób. Będziemy robili wszystko, aby ocalić tę kolekcję. Na pewno nie będziemy działać w pośpiechu. Ta sytuacja trochę mnie zaskoczyła, w najbliższych dniach będziemy o tym rozmawiać z dyrektor muzeum – przyznaje wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.
Rozpoczęcie modernizacji Skansenu i części budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa planowane jest w przyszłym roku. Koszt inwestycji to 13 milionów złotych.
Dowiedz się więcej o sprawie:
Nazwa | Plik | Autor |
Muzeum Papieru i Druku do przeniesienia | audio (m4a) audio (oga) |