Poniedziałek, 26 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Folkowe inspiracje 2017 w Łodzi i regionie [PROGRAM]
Artyści z dziesięciu krajów biorą udział w tegorocznym VII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych “Folkowe inspiracje”. W programie zaplanowano blisko 50 wydarzeń,a rynek Manufaktury zamienił się w folkowe miasteczko.
To między innymi parady, biesiady, koncerty i targi rękodzieła. “Folkowe inspiracje” zagoszczą w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach. Atrakcje dostępne będą także w Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej i w Manufakturze. – Są goście z Palestyny, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Holandii, Czech, Włoch. To są zarówno goście festiwalowi, którzy już u nas byli, jak i nowi. To świadczy o tym, że o festiwalu jest głośno – mówi Adam Kocher, dyrektor festiwalu.
Częścią Festiwalu “Folkowe inspiracje” jest także konkurs odbywający się pod hasłem “Złota Łódka”. – To jest konkurs choreograficzny, wokalny, fotograficzny, w tym roku także wideo. Główny przegląd odbędzie się na dużej scenie w Manufakturze – dodaje Kocher.
Tegoroczne”Folkowe inspiracje” potrwają do 27 czerwca.
26.06.2017 – poniedziałek
10.00 – 14.00
FOLKOWE PACYNY, WIANKI I ŁAPACZE SNÓW – plenerowe warsztaty dla uczestników festiwalu.
Dziedziniec SP 173 w Łodzi, ul. Sienkiewicza 46
12.00 – 14.00
EC1 – MIASTO KULTURY
zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki oraz zrewitalizowanych obiektów.
ul. Targowa 1/3
16.00 – 17.30
FOLKOWY KOROWÓD ULICĄ PIOTRKOWSKĄ
Korowód poprowadzi: Dziecięco- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej.
ul Piotrkowska, od pasażu Schillera do Placu Wolności
18.00 – 21.00
KONCERT GALOWY Z OKAZJI JUBILEUSZU 55-LECIA ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA POLTEX
Teatr Muzyczny, ul. Północna 47/51

Koncert Jesień i Lemiszewski/Olter
Grupa Jesień znana jest również jako Grupa Przestępcza “Jesień”. W jej skład wchodzi toruńskie trio – basista Michał Supcziński, perkusista Maciej Karmiński oraz gitarzysta i zarazem wokalista Szymon Szwarc. Jak sami o sobie mówią, ich muzykę charakteryzuje igranie.
Jest to igranie w rytmie post-punku, noise-rocka i psychodramatic. Wśród ich piosenek są takie utwory jak: Przestałem, Hawaje i Paluszki.
Jakub Lemiszewski to artysta, który gra na gitarze w black metalowym zespole Sierść, na perkusji w zespole Gołębie oraz na basie w noise-rockowym kwartecie Złota Jesień. W jego solowej twórczości nie znajdziemy jednak cech charakterystycznych dla wyżej wymienionych gitarowych, brutalnie grających kapel.
Teodor Olter to improwizator i bębniarz jazzowy. Wykształcenia muzycznego nie posiada, ukończył szkołę plastyczną. Pracuje w kawiarni.
Koncert tych dwóch grup odbędzie się w poniedziałek (26 czerwca) w Szóstej Dzielnicy przy Piotrkowskiej 102. Początek o godzinie 20.

Lena Kowalewicz-Wegner w drugiej odsłonie “Kwartałów awangardy”
Artystka należy dziś do grona jednych z najważniejszych absolwentów Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiejszego ASP). W swoich pracach nawiązywała do tradycji łódzkiej awangardy lat 20. i 30. XX w., którą współtworzyli Strzemiński i Kobro. Ich spuścizna stała się dla niej inspiracją do projektowania biżuterii.
Lena Kowalewicz była jednak prekursorką nie tylko w sztuce projektowania, ale także w kształceniu pokoleń młodych artystów, których uczyła opracowaną przez siebie metodą. Jej studenci tworzyli biżuterię z żabek od firanek, kapsli czy monet. Ona sama poza nietypowymi materiałami uwielbiała miedź. Uważała, że w plastyce podział na sztukę czystą i użytkową nie istnieje.
“Kwartały awangardy” to projekt przygotowany przez kuratorów muzeum specjalnie z okazji obchodów stulecia tego nurtu w Polsce. Biżuterię oraz wybrane projekty Leny Kowalewicz-Wegner będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 2 lipca na parterze budynku D.
