Szkoła bez uczniów? Reforma edukacji i kolejny protest
W ramach protestu rodzice, którzy nie zgadzają się na wygaszanie gimnazjów, pozostawili dzieci w domach. Tłumaczyli, że to jedyna forma protestu, do której każdy może się przyłączyć.

Reforma edukacji rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać wygaszone. W większości będąprzekształcone w inne placówki oświatowe lub wchłonięte przez szkoły podstawoweczy licea.
Rodzice, którzy nie zgadzają się na wygaszenie gimnazjów protestują od początku roku, w 10 dzień miesiąca. Każda kolejna odsłona akcji przynosi zwiększoną liczbę szkolnych absencji. W województwie łódzkim w marcowymproteście wzięli udział rodzice uczniów kilkunastu szkół, głównie gminazjów. W niektórych placówkach – na przykład w Wiączyniu Dolnym w gminie Nowosolna – na zajęcia przyszło zaledwie kilkunastu z ponad dwustu uczniów.
Rodzice podkreślają, że reforma jest źle przygotowana, wprowadza chaos i zwiastuje przepełnienie, a w efekcie zmianowośćnauki.Według rodziców, nowe podstawy programowe zostały przygotowane “pospiesznie przez niekompetentne osoby”.
Postulaty strajkowe rodziców zostały przygotowane także w formie petycji i przekazane premier Beacie Szydło. Rodzice domagają się, by diagnozę obecnych potrzeb oświatowych przedstawili niezależni eksperci, chcą też kolejnych, rzetelnie przygotowanych konsultacji.Przekonują, że konieczne jestuchylenie ustaw wprowadzających reformę edukacji.
MEN: stanowisko w sprawie protestów rodziców- komunikat
Szanujemy rodziców i wspieramy ich aktywny udział w życiu szkoły. Reforma edukacji jest wynikiem rzetelnej diagnozy potrzeb edukacyjnych, w której decydujący głos mieli m.in. rodzice. To właśnie z nimi prowadziliśmy rozmowy na temat podstawowych kierunków zmian, które zaproponowaliśmy w nowym prawie oświatowym.
Rodzice, nauczyciele i przedstawiciele środowisk oświatowych wyrażali swoje opinie i przekazywali wnioski na temat dotychczasowego stanu edukacji w Polsce podczas ubiegłorocznej ogólnopolskiej debaty o edukacji Uczeń. Rodzic. Nauczyciel Dobra zmiana. Przypomnijmy, że w ramach debaty odbyło się blisko 200 spotkań w całym kraju. Uczestniczyło w nich ponad 20 tys. osób. Każdy głos został wysłuchany.
Po przedstawieniu projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji i skierowaniu ich do dalszych prac w parlamencie, kuratorzy oświaty we współpracy z wojewodami organizowali w całej Polsce szereg spotkań z rodzicami, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Uczestnicy spotkań w regionach mieli okazję uzyskać szczegółowe informacje na temat planowanych zmian, m.in. harmonogramu wdrażania reformy, kształtu nowego ustroju szkolnego, rozwiązań dotyczących ochrony miejsc pracy dla nauczycieli i kadry kierowniczej oraz egzaminów.
W sumie od połowy września do połowy grudnia 2016 roku zorganizowano blisko 1 500 spotkań z udziałem ponad 46 tys. uczestników. Od początku stycznia br. do początku marca 771 spotkań z udziałem Kuratorów Oświaty, w których udział wzięło ponad 30,6 tys. uczestników. W spotkaniach uczestniczyli zarówno rodzice, jak i uczniowie.
Do dyspozycji rodziców jest zespół do spraw wdrażania reformy w ministerstwie edukacji, a także regionalne zespoły koordynacyjne przy Kuratorach Oświaty. Mamy dedykowaną stronę internetową: www.reformaedukacji.men.gov.pl oraz adresy mailowe, na które można przesyłać pytania dotyczące wprowadzanych zmian.
Protest rodziców poparł Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jednocześnie na 31 marca zapowiada własny strajk w ponad połowie szkół województwa łódzkiego.