100 tysięcy drzew na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości
Marszałek województwa łódzkiego zachęca wszystkie gminy, organizacje pozarządowe oraz grupy aktywistów do sadzenia drzew. Symboliczna data może być okazją do stworzenia nowych, zielonych płuc regionu.
Marszałek Witold Stępień, Andrzej Czapla, z-ca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Hieronim Andrzejewski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zainaugurowali dzisiaj wielką akcję na stulecie województwa -posadzenia 100 tysięcy drzew. Symbolicznie, zasadzili pierwsze dwie lipy i czarną sosnę na terenie Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym w lesie łagiewnickim. – To pomysł na zielone płuca województwaiekologiczne utożsamienie się z regionem.Chcemy, by powietrze było czystsze, żeby nie było smogu, mniej dwutlenku węgla, żeby otaczało nas przyjazne środowisko. Łódzkie ma cały czas zbyt małą powierzchnię zadrzewienia i chcielibyśmy to zmienić powiedział marszałek Witold Stępień.
W ramach programu zaplanowano zakup przez województwo drzew i krzewów do dystrybucji wśród partnerów projektu, nasadzenia na kilku wolnych nieruchomościach, pozostających w zasobach województwa łódzkiego i tym samym utworzenie mini parków dla lokalnych społeczności. Zaplanowano też utworzenie tzw. Gaju Stulecia Województwa czyli zasadzenia 100 dębów w symbolicznym miejscu. Przewidziano także zadrzewienia wokół zbiorników wodnych Miedzna, Cieszanowice i Próba.
100 tys. drzew oznacza, że statystycznie na 25 mieszkańców regionu przypadać będzie jedno nowo posadzone drzewo. Gdyby rosły w dojrzałym lesie, to zajmowałby on ponad 200 ha, czyli mniej więcej powierzchnię pięciu parków Poniatowskiego lub dwóch parków na Zdrowiu w Łodzi.
Początek sezonu wiosennego to okazja dla szkół, które mogą już zgłaszać się na bezpłatne warsztaty w Parkach Krajobrazowych. Są to m.in. obserwacje przyrody, rozpoznawanie zwierząt, poznawanie ich zwyczajów, obserwowanie ptaków oraz gry terenowe – zaprasza dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski. – Zapraszamy do naszych oddziałówterenowych i zapisywania się na zajęcia. Wiosna, to sezon, który w naszej szerokości trwa krótko, w jakimś momencie po prostu “wybucha” nieprawdopodobnym przyrodniczym teatrem – podkreśla Andrzejewski.
Dla grup szkolnych istnieje możliwość przygotowania autokaru. Zapisy odbywają się pod adresem parkilodzkie.pl