Sobota, 11 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Polska szkoła plakatu w łódzkim Teatrze Wielkim [wystawa]
Bogata kolekcja plakatów pochodzi ze zbiorów archiwalnych teatru. Nie jest to jednak jedynie kronika łódzkiej opery, ale także ilustracja tego, co w polskim plakacie najważniejsze.
Prezentacja twórców i reprezentantów znanej i cenionej na całym świecie polskiej szkoły plakatu, jej spadkobierców i kontynuatorów to rzadka okazja do spotkania z historią polskiego plakatu i możliwość konfrontacji trendów i technik plastycznych. Trudno bowiem wyobrazić sobie polski plakat teatralny bez takich nazwisk jak: Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Iwo Dobiecki, Tadeusz Jodłowski, Krzysztof Pankiewicz, Franciszek Starowieyski, Janusz Wiśniewski, Ryszard Peryt, Mariusz Chwedczuk, Ryszard Kaja, Piotr Karczewski.
Kuratorem wystawy jest Ryszard Kuba Grzybowski autor plakatu do pierwszej premiery Teatru Wielkiego w Łodzi “Halki” Moniuszki i wielokrotnie nagradzanego do “Aidy” Verdiego.
Wystawę można oglądać we foyer Teatru Wielkiego w Łodzi przy placu Dąbrowskiego.

YAPA 2017. Młodzi wykonawcy i gwiazdy na jednej scenie [festiwal]
Blisko 40 zespołów, cztery koncerty i trzy dni – tak zapowiada się 42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2017.
Sobotni koncert wieczorny będzie w tym roku poświęcony niedawnemu literackiemu nobliście Bobowi Dylanowi, który jest największą ikoną muzyki folkowej inspirującą wiele zespołów z nurtu piosenkistudenckiej i turystycznej. Wszyscy, którzy pojawią się wtedy przed publicznością w swoich utworach odnosząsię do jego twórczości.
Sobota, 11 marca, godz. 12:00
prowadzenie: Maciej Trojanowski
Celtic Tree
Wykonawcy konkursowi:
Oreada, Projekt Laureaci, Śpiewające Fortepiany czyli Gwiazdy z Zagranicy cz. 2 EPILOG, Suzia, Trzy Piąte, Zespół Jak, Anna Dziedzic, Bractwo Wiecznego Natchnienia, Grupa na Swoim Tomka Borkowskiego, Klub Piosenki Artystycznej A Priori, Masło
Sobota 11 marca, godz. 19:00
prowadzenie: Bartłomiej Zgorzelski
Monika Kowalczyk
Apolinary Polek
Słodki Całus od Buby
U Pana Boga za Piecem
Zbyszek Stefański (Bez Jacka) i Wojciech Michalski
Lubelska Federacja Bardów
Mateusz Rulski Bożek
Grzmiąca Półlitrówa

Sprawdź program XXIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych [spektakl]
W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest “Awangarda jako stan umysłu”, co oczywiście wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia awangardy w Polsce. – Temat Festiwalu jest pytaniem, które dotyczy zasadniczych spraw związanych z ambicjami współczesnych twórców i z kierunkiem ich twórczości. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych od wielu lat oscyluje wokół rozważań na temat kondycji artysty, poszukiwania autorytetów, przezwyciężania ograniczeń. W tym roku, w szczególnym kontekście i okolicznościach, proponuję, aby zastanowić się, czym jest awangardowy stan umysłu? Czy mimo tego, że awangardowe postulaty sprzed stu lat uważamy za utopijne, nie chcielibyśmy dzisiaj tonąć w kolejnych utopiach proponowanych przez twórców? – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.
- 12 III nd godz. 19.00 Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy reż.Wiktor Rubin z Teatru Polskiego w Bydgoszczy

“Uniwersytet Różnorodny” w Manufakturze [wystawa]
Na terenie łódzkiej Manufaktury otwarto wystawę “Uniwersytet Różnorodny”. Ekspozycja prezentuje blisko 40 portretów polskich i zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego.
Rektor Antoni Różalski mówi, że wystawa nawiązuje do wielokulturowości miasta i podkreśla międzynarodowy charakter uczelni. – Mamy blisko 2,5 tys. studentów z 95 krajów – dodaje. – Chcemy pokazać uniwersytet, jako uczelnię otwartą, która wita zawsze z otwartymi rękami pracowników z zagranicy oraz studentów.
Zagraniczni studenci na wystawowych planszach polecają również atrakcje ze swoich krajów. Kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego Liliana Lato dodaje, że na Uniwersytecie Łódzkim uczą się studenci z najbardziej egzotycznych zakątków świata. -Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Turcji, Chin, Hiszpanii i Białorusi – wymienia. – Nie brakuje też gości z tak egzotycznych dla nas krajów jak Nikaragua, Zimbabwe, Indonezja, Nigeria czy Tajwan.
Wystawę “Uniwersytet Różnorodny” w łódzkiej Manufakturze można oglądać do połowy marca.
Wartoprzeczytać
