Pustka po odejściu mistrza. Pożegnanie Andrzeja Wajdy
W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Andrzeja Wajdy. Na Cmentarzu Salwatorskim i w Bazylice ojców Dominikanów reżysera żegnała rodzina, przyjaciele, współpracownicy, aktorzy oraz przedstawiciele władz.
Urna z prochami reżysera została złożona w mogile obok rodzinnego grobowca, w którym spoczywa między innymi matka artysty. Urnę na miejsce ostatniego spoczynku niosła wdowa – Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
Ceremonia modlitewna trwała kilkanaście minut. Nie było żadnych przemówień. Odtworzono jedynie utwory Jana Sebastiana Bacha, który był ulubionym kompozytorem reżysera.
Przed mszą pogrzebową Andrzeja Wajdę wspominali aktorzy i przyjaciele. Wśród nich była Dorota Segda. Aktorka powiedziała, że wszyscy podziwiali to, co reżyser dawał innym: odwage talent, inteligerncję i poczucie humoru.
Przed rozpoczęciem mszy odczytano listy od reżyserów: Romana Polańskiego i Agnieszki Holland oraz byłego prezydenta Lecha Wałęsy. W uroczystości wzięli też udział prezydent Andrzej Duda oraz były prezydent Bronisław Komorowski. Zmarłego reżysera żegnali też liczni aktorzy: między innymi Anna Dymna, Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak oraz Jerzy Trela. (IAR)
Andrzej Wajda został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Był kawalerem Orderu Orła Białego.
Popularność przyniosły mu filmy o tematyce wojennej – “Kanał” oraz “Popiół i diament”. Jego ekranizacje dzieł literackich, takich jak: “Popioły”, “Brzezina”, “Wesele”, czy “Pan Tadeusz” weszły do historii polskiego kina.
Czytaj także: Polski poeta kina. Wspominamy Andrzeja Wajdę [ROZMOWY]
Wajda łączył w swej twórczości tematykę narodową, polityczną, społeczną i moralną, między innymi w obrazach: “Bez znieczulenia”, “Człowiek z marmuru”, “Człowiek z żelaza”. Przedostatni film reżysera, to “Wałęsa. Człowiek z nadziei”.
Oprócz honorowego Oscara i Złotej Palmy za “Człowieka z żelaza”, Andrzej Wajda był zdobywcą weneckiego Złotego Lwa i berlińskiego Złotego Niedźwiedzia. W dorobku miał także francuskiego Cezara i Europejską Nagrodę Filmową Felix. Za film “Kanał” otrzymał Srebrną Palmę za “Kanał”, za “Wesele” Srebrną Muszlę w San Sebastian, a “Danton” dostał francuskiego Cezara. Jego ostatni film “Powidoki, którego premierę zapowiedziano na styczeń 2017 roku, został polskim kandydatem do Oscara.
Kilka dzieł Andrzeja Wajdy miało już nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, między innymi “Ziemia obiecana”, “Człowiek z żelaza” i “Katyń”.
Czytaj także: Nie żyje Andrzej Wajda
Działalność teatralna reżysera obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich oraz za granicą. Zrealizował kilka głośnych spektakli, wśród nich “Biesy” Fiodora Dostojewskiego.
Jego ostatni film to zrealizowane w Łodzi “Powidoki” – historia awangardowego artysty, malarza Władysława Strzemińskiego. Obraz został pokazany na specjalnym pokazie podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Była to też część obchodów 90. urodzin reżysera. “Powidoki” są w tym roku polskim kandydatem do Oscara.