Czwartek, 20 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“The Cure Tour 2016”. Koncert The Cure w Łodzi [koncert]
Podczas koncertu The Cure w Atlas Arenie w Łodzi mamy usłyszeć mieszankę hitów zespołu, ulubione piosenki fanów i niepublikowane kawałki z wykorzystaniem zupełnie nowej produkcji scenicznej.Supportem na całej trasie będzie The Twilight Sad.
W ciągu ostatnich 7 lat zespół zagrał szereg prestiżowych koncertów w Londynie i był gwiazdą większości najważniejszych europejskich festiwali, w tym Roskilde, Werchter, Reading & Leeds, Pinkpop, Hurricane & Southside, Paleo, Vieilles Charrues, BBK, Belfort, Optimus Alive!, Primavera, Frequency, Electric Picnic i Bestival.

Zderzenie kultur na Igrzyskach Wolności 2016 [program]
Bojowniczka o prawa kobiet w Afganistanie Shukira Barakazi, Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, uczestniczka Majdanu, prof. Marek Belka, a także czołowi polscy pisarze będą gośćmi tegorocznych Igrzysk Wolności.
To trzydniowa impreza, która z założenia opiera się na dyskusji o najważniejszych wyzwaniach współczesnego społeczeństwa. Na Igrzyskach Wolności spotykają się intelektualiści, politycy i artyści. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem “Zderzenie kultur”. – Chcieliśmy spotkać tutaj w Łodzi przedstawicieli bardzo różnych kultur i pokazać, że tak naprawdę jesteśmy świadkami zderzenia fundamentalizmu z liberalizmem. Ten podział wcale nie idzie religiami, czy kulturami, ale nastawieniem ludzi w poszczególnych krajach – mówi Błazej Lenkowski jeden z organizatorów Igrzysk.
Wśród potwierdzonych gości wydarzenia są między innymi Shukira Barakazi ambasadorka Afganistanu w Norwegii, bojowniczka o prawa kobiet w Afganistanie, Oksana Zabużko ukraińska pisarka, uczestniczka Majdanu, Żanna Niemcowa dziennikarka, córka zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji, prof. Angana P. Chatterji z Uniwersytetu w Berkeley specjalistka od hinduskiego nacjonalizmu, Eric Fassin – profesor socjologii na Uniwersytecie Paryskim, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prof. Marek Belka były premier RP i były Prezes Narodowego Banku Polskiego, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości prof. Marek Safjan, Mateusz Kijowski lider Komitetu Obrony Demokracji, Tomasz Miśkiewicz – mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, a także czołowi polscy pisarze: Joanna Bator, Andrzej Stasiuk, Wojciech Tochman.
Każdy dzień Igrzysk Wolności zwieńczony będzie koncertem muzyki improwizowanej. Wystąpią: Bracia Oleś, Trzaska & Mazurkiewicz, Tutaj oraz Hańba.
W tym roku po raz pierwszy Igrzyska Wolności odbywają się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zasadnicza część imprezyrozpocznie się 20 października i potrwa do 22 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Sprawdź harmonogram:
Czwartek, 20.10.2016
Ceremonia Otwarcia Igrzysk Wolności 2016
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (Wojska Polskiego 83, Łódź)
17.00 Recepcja
17.30 18.15 Otwarcie Igrzysk Wolności w im. organizatorów i partnerów:
1. Błażej Lenkowski prezes zarządu Fundacji Industrial;
2. Borek Severa – Fundacja im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności;
3. Hanna Zdanowska prezydent Łodzi;
4. Mirosław Michalski koordynator Regionu Łódzkiego Komitetu Obrony Demokracji;
5. Joanna Podolska dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
18.15 18.30 Zderzenie kultur wystąpienie inauguracyjne Leszka Jażdżewskiego redaktora naczelnego Libert!
18.30 19.15 Jak zabija się wolność? wystąpienie prof. Marka Belki byłego Premiera RP, byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego
19.15 20.00 Hinduski nacjonalizm. Prawa kobiet i przyszłość Indii wystąpienie prof. Angany Chatterji z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley
20.00 20.45 Prawa kobiet w Islamie wystąpienie Shukrii Barakzai, działaczki na rzecz praw kobiet w Afganistanie, ambasador Afganistanu w Norwegii
6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102, Łódź)
22.30 Koncert: Trzaska & Mazurkiewicz
23.30 Afterparty

Jubileuszowy Łódź Design Festiwal 2016 [PROGRAM]
Łódź, już po raz dziesiąty, jest stolicą designu. Kilkanaście festiwalowych dni wypełnionych będzie wydarzeniami poświęconymi architekturze, projektowaniu 2D i 3D, nowym technologiom, tożsamości marek i produktów.
Na imprezę zjeżdżają się najważniejsi projektanci, producenci i dystrybutorzy z branży. W ramach wystaw prezentowane są premiery i klasyki światowego wzornictwa, ale także odważne debiuty. Tematem przewodnim tegorocznego Łódź Design Festiwal jest tożsamość. – W szerokim znaczeniu tego słowa. Bo to nie tylko tożsamość związana z tym, gdzie żyjemy i z jakiej kultury się wywodzimy. Ale to także tożsamość przedmiotów, tego, jak one zmieniają nasze postrzeganie. Poza tym, odwołujemy się również do naszej regionalnej tożsamości. Przygotowaliśmy specjalne projekty, które przypominają też o tym fabryczny, charakterze Łodzi – mówi dyrektor ŁDF Michał Piernikowski.
Sprawdź program festiwalu: kliknij
Dostępna będzie również Edukreacja – część programu dedykowana najmłodszym fanom designu. Ponadto, na festiwalu pojawią się dziesiątki prezentacji najlepszych polskich marek.Organizatorzy przygotowali też specjalną jubileuszową wystawę. – Dziesiąta edycja dla nas to szansa na to, by trochę spojrzeć w przeszłość. Zobaczyć, co się zmieniło przez te lata w designie, jak się zmieniał nasz festiwal – dodaje Piernikowski.
10. Łódź Design Festiwal potrwa do23 października

Mia100 Kobro. Wystawa prac Maksyma Ostrowskiego [wernisaż]
Koncepcja Katarzyny Kobro dotycząca rozumienia pojęcia i znaczenia rzeźby była jedną z najistotniejszych w polskiej sztuce XX wieku. Odnosi się do niej Maksym Ostrowski w swojej pracy “Mia100 Kobro/transmutacja panoramy w/z kobietę/ą”.
Przytaczana koncepcja, choć odnosiła się do rozumienia formy przestrzennej, u Ostrowskiego znalazła odzwierciedlenie w cyklu obrazów które stały się jedną pracą, na którą złożyło się 7 kompozycji malarskich. Tworzą one rodzaj przytaczanej w tytule panoramy, a najistotniejszym motywem są wyszczególnione białym obrysem czarne formy, które znajdują się na każdej z części pracy.
Odniesienie do postulatu artystki w którym wyraziła ona swoje dążenie do jednorodnej, pozbawionej szczególnych miejsc przestrzeni, jest przenikaniem się dzieła z przestrzenią. W ujęciu Maksyma Ostrowskiego koncepcja ta dotyka przenikania się formy przestrzennej i formy płaskiej.
Wystawę oglądać można do 29 listopada w Galerii Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury Rondo, przy Limanowskiego 166 w Łodzi.

“One” o kobietach w AOIA [teatr]
Siedem kobiet w różnym wieku zaprezentuje bardzo osobiste przedstawienie.
20 października w teatrze Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych siedem kobiet w różnym wieku zaprezentuje bardzo osobiste przedstawienie.
Wartoprzeczytać
Spektakl “One” to efekt pracy warsztatowej kobiet – pasjonatek teatru, które w trakcie kilkumiesięcznych spotkań szukały odpowiedzi na pytanie “Czym jest dla mnie starość”. Z rozmów, przemyśleń, wymiany doświadczeń, powstał obraz kobiecych lęków, nadziei, mądrości i odwagi. Reżyserka i twórczyni scenariusza Masza Bogucka, stworzyła ze swoimi aktorkami przedstawienie bardzo osobiste, momentami autoironiczne, dotykające niełatwego tematu kobiety wchodzącej w jak to określają bohaterki “zmierzch życia”.
Na scenie zaprezentują się Aleksandra Czerczyńska, Barbara Garuska, Lidia Gregorek, Izabela Majewska, Masza Bogucka, Agnieszka Smolak-Stańczyk i Kasia Żmuda.
Spektakl zobaczymy w czwartek, 20 października o godzinie 19 w AOIA przy ul. Zachodniej 54/56.

Przyjdź do kina… z psem [kino]
Na projekcję filmu Laurie Anderson “Serce psa” w łódzkim Muzeum Kinematografii można przyjść z psem.
“Serce psa” to medytacyjna podróż w bogaty wewnętrzny świat artystki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle.
Sala kinowa będzie przystosowana do wizyty czworonogów. Dźwięk będzie ściszony, światło delikatnie rozświetlone, a w holu postawione zostaną miski z wodą. Każdy pies otrzyma też posłanie.
Projekcję zaplanowano w czwartek, 20 października o godz. 19:15 w Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa.
