Rozsądek, największe wakacyjne wyzwanie
MSWiA apeluje o rozsądek podczas wakacyjnego odpoczynku. Przyda się szczególnie odpowiedzialność za kółkiem i bezpieczne zachowania nad wodą.
-Od maja utonęło już blisko 100 osób – informujeminister Mariusz Błaszczak.- W związku z tym wystosowałem pismo do wszystkich wojewodów, aby zwrócili szczególną uwagę na stan bezpieczeństwa w miejscach turystycznych, chodzi m.in. oprzestrzeganie przed spożywaniem alkoholu i narkotyków podczas wakacyjnego wypoczynku – tłumaczy szefMSWiA.
Apel o rozwagę nad wodą
– Tak zwany sezon i wakacje to każdego roku tragiczny bilans wypadków nad wodą i utonięć. W ubiegłym roku w okresie od maja do września utonęło 367 osób mówiminister Mariusz Błaszczak. -Meteorolodzy ostrzegają, że czekają nas upały – temperatura będzieprzekraczać 30 stopni. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. Dlatego apeluję o rozsądek i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą tłumaczy szef MSWiA. – Ważne, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych, dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych- przypomina Błaszczak.
Z policyjnych statystyk wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach, jeziorach, stawach oraz zalewach, czyli na tzw. dzikich kąpieliskach. Najrzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na strzeżonych kąpieliskach i na basenach. Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
Wzmożone kontrole na drogach
Jak zwykle podczas wakacji wzrasta natężenie ruchu na drogach. Dlatego też należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. – Policja będzie bezwzględna wobec piratów drogowych. Nie ma i nie będzie taryfy ulgowej dla tych, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości czy wyprzedzają na trzeciego zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji. -Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w lipcu i sierpniu ubiegłego roku na polskich drogach doszło do 6,3 tys. wypadków, w których zginęło ponad pół tysiąca osób, a prawie 8 tys. zostało rannych.
Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców. Policjanci przestrzegają, że nie ma żadnej bezpiecznej dawki alkoholu, która byłaby akceptowalna z punktu widzenia bezpieczeństwa. W 2015 r. uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 2,2 tys., w których zginęło ponad 300. Najwięcej wypadków kierujący będący pod działaniem alkoholu powodowali w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i w sierpniu.
Dzieci tylko w fotelikach
Jadąc na urlopy pamiętajmy, aby przewozić dzieci zgodnie z przepisami, czyli w fotelikach. Zdarza się, że rodzice nieprawidłowo zapinają dzieci w fotelikach, czy źle montują same foteliki w samochodach. Policjanci apelują, aby zwrócić na to szczególną uwagę przed podróżą przypomina minister Mariusz Błaszczak.
W 2015 r. w Polsce miało miejsce 2,8 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 70 dzieci poniosło śmierć, a ponad 3 tys. doznało obrażeń. Tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, nasilenie wypadków z udziałem dzieci występuje w miesiącach letnich. Najwięcej wypadków z udziałem dzieci wydarzyło się w sierpniu – 342, w lipcu 325 oraz w czerwcu – 304.
Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję autokarów wiozących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Organizatorzy wyjazdów lub rodzice mogą zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru Policji.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |