23 lata po zamachach na World Trade Center
23 lata po zamachach na World Trade Center wracamy do tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku. Terroryści z Al-Kaidy porwali wówczas 4 samoloty pasażerskie. Dwie maszyny wbiły się w bliźniacze nowojorskie wieże WTC.
Pierwsza o godz. 8.46 (godz. 14.46 czasu polskiego). Telewizja CNN przerwała wówczas nagle nadawanie reklam i podała: “To budynki Światowego Centrum Handlu. Mamy niepotwierdzone doniesienia, że samolot uderzył w jedną z wież”.
Na pokładzie maszyny, która rozbiła się o World Trade Center, wraz z porywaczami przebywały 92 osoby. Siedemnaście minut później kolejny samolot wbił się w drugi z bliźniaczych budynków. Na jego pokładzie znajdowało się 65 osób.
Dramat ludzi uwięzionych w płonących budynkach rozgrywał się na oczach widzów na całym świecie. Telewizje “na żywo” transmitowały tragiczne wydarzenia z Nowego Jorku.
23 lata po zamachach na World Trade Center wciąż nie udało się odnaleźć ciał części ofiar. Liczbę ofiar zamachów terrorystycznych na WTC szacuje się na 2977 osób.
Na liście ofiar znajduje się również sześcioro Polaków – w tym Jan Maciejewski ze Zduńskiej Woli. Był kelnerem w restauracji “Windows on the World”. W dniu zamachów był w pracy, ponieważ o zamianę dyżurów poprosił go jeden z kolegów.
Atak na Pentagon i Biały Dom
Trzeci z porwanych samolotów członkowie Al-Kaidy skierowali na Pentagon – siedzibę amerykańskiego resortu obrony. Boeing z 64 osobami na pokładzie uderzył w potężny budynek o godz. 9.43 (g. 15.43 czasu polskiego). W tym ataku łącznie zginęły 184 osoby.
Czwarta maszyna, która leciała w stronę Białego Domu w Waszyngtonie, pół godziny później rozbiła się Pensylwanii. Atak na siedzibę prezydenta USA udaremnili bohaterscy pasażerowie, którzy stoczyli na pokładzie samolotu walkę z terrorystami. Tą maszyną leciały łącznie 44 osoby – w tym 4 zamachowców. Wszyscy zginęli.
23 lata po zamachach na World Trade Center i Pentagon. Przebieg tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku*
- godz. 5.45 – Porywacze przechodzą przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Portland w stanie Maine. Wsiadają do samolotu American Airlines lecącego do Bostonu (lot 11).
- godz. 7.59 – Samolot American Airlines startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie znajduje się 11 członków załogi, 76 pasażerów i 5 porywaczy.
- godz. 8.15 – Samolot United Airlines (lot 175) startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie jest 9 członków załogi, 51 pasażerów i 5 porywaczy.
- godz. 8.20 – Samolot American Airlines (lot 77) startuje z Waszyngtonu do Los Angeles. Na pokładzie jest 6 członków załogi, 53 pasażerów i 5 porywaczy.
- godz. 8.42 – Samolot United Airlines (lot 93) startuje z Newark do San Francisco. Na pokładzie jest 7 członków załogi, 33 pasażerów i 4 porywaczy.
- godz. 8.46 – Samolot American Airlines – lot 11 – uderza w północną wieżę World Trade Center.
- godz. 8.50 – Prezydent George W. Bush zostaje zaalarmowany o wydarzeniu. Jego doradcy zakładają, że to tragiczny wypadek.
- godz. 9.03 – Samolot United Airlines – lot 175 – wbija się w południową wieżę World Trade Center.
- godz. 9.05 – Prezydent Bush dowiaduje się, że drugi samolot uderzył w World Trade Center. 25 minut później zwraca się w przemówieniu do Amerykanów.
- godz. 9.36 – Agenci Secret Service ewakuują wiceprezydenta Dicka Cheneya do prezydenckiego centrum operacji kryzysowych pod Białym Domem.
- godz. 9.37 – Samolot American Airlines – lot 77 – uderza w gmach Pentagonu. Ginie 59 osób w samolocie i 125 na ziemi.
- godz. 9.42 – Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wstrzymuje wszystkie loty nad terytorium USA.
- godz. 9.45 – Biały Dom i Kapitol zostają ewakuowane.
- godz. 9.59 – Południowa wieża World Trade Center wali się w ciągu 10 sekund, 56 minut od uderzenia. W budynku i wokół niego ginie ponad 800 osób.
- godz. 10.03 – Samolot United Airlines – lot 93 – rozbija się w pobliżu Shanksville. Na pokładzie giną 44 osoby, w tym 4 porywaczy.
- godz. 10.15 – Zapada się część gmachu Pentagonu.
- godz. 10.28 – Północna wieża World Trade Center zawala się w 102 minuty po uderzeniu. Ginie ponad 1600 osób w budynku i wokół niego.
- godz. 11.02 – Burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani nakazuje ewakuację południowej części Manhattanu.
- godz. 17.20 – Po wielogodzinnym pożarze zawala się gmach nr 7 kompleksu World Trade Center, nie ma ofiar.
- godz. 20.30 – Prezydent Bush przemawia do narodu z Białego Domu, zapewniając, że trwają poszukiwania tych, którzy stoją za zamachami.
Tragiczny bilans zamachów, które zmieniły oblicze świata
23 lata po zamachach na World Trade Center, Pentagon i udaremnionym ataku na Biały Dom, wiadomo, że w zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 łącznie zginęło 2996 osób. Ponad 6 tys. zostało rannych.
Ponad 91 tysięcy osób, które brały udział w akcji ratowniczej, zostało narażonych na szereg czynników szkodliwych dla zdrowia.
Do tej pory zmarło prawie 3,5 tys. z nich, wielu kolejnych ma poważne problemy zdrowotne:
- choroby układu oddechowego,
- choroby układu trawiennego,
- nowotwory,
- zaburzenia psychiczne.
23 lata po zamachach na World Trade Center i Pentagon udokumentowano ponad 2,5 tysiąca zachorowań.
Kolejne rocznice tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku skłaniają do refleksji nad wciąż aktualnym zagrożeniem ze strony islamskiego terroryzmu. W ostatnich latach w zamachach zginęły lub zostały ranne tysiące ludzi.
Hasło islamskich fundamentalistów “dżihad”, tłumaczone jako “święta wojna”, oznaczające walkę z cywilizacją Zachodu, wciąż przewija się w groźbach terrorystów.
Niewątpliwie, 23 lata po zamachach na World Trade Center i Pentagon można stwierdzić, że te tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku bezpowrotnie odmieniły świat.