Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Od 21 lat w Polsce 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto zostało ustanowione w 2002 roku przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP:
w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.
Senator Kwiatkowski o głosach wyborczych Polonii
Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą zaapelował o ponadpartyjne poparcie inicjatywy senackiej, polegającej na wykreśleniu artykułu 230 Kodeksu Wyborczego, według którego komisje wyborcze w zagranicznych obwodach głosowania mają 24 godziny od zakończenia głosowania na policzenie głosów. Głosy niepoliczone po upływie tego czasu są uznawane za nieoddane.
– Jest to zmiana zgodna z wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, wykreślająca tylko artykuł 230 Kodeksu Wyborczego. Nie ma takiego przepisu w kontekście głosów liczonych w kraju. Dlaczego zatem głosy Polaków za granicą mają być traktowane jako głosy gorszej kategorii? Duża część komisji wyborczych może nawet w niektórych krajach, jak Wielkiej Brytanii, nie będzie miała czasu policzyć tych głosów w tym terminie – mówił Krzysztof Kwiatkowski.

Inicjatywa senacka ma zostać przyjęta 9 maja na posiedzeniu komisji ustawodawczej. Na najbliższym posiedzeniu senatorowie mają odrzucić większością głosów projekt ustawy o komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich.
O tym, jak liczna jest polonia i gdzie na świecie mieszka i pracuje najwięcej naszych rodaków, porozmawiamy ze specjalistą w magazynie „Słuchasz i Wiesz”. Początek po godz. 15.00.