Młodzież i Pierwsza Pomoc w Zduńskiej Woli
Uczniowie przez dwa miesiące uczyli się, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Jak mówi Oliwia Karolewska z II Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli, dzięki takim ćwiczeniom można uratować wiele żyć.
Posłuchaj:
Nauka i certyfikaty
Uczestnicy szkolenia, przy pomocy fantomów uczyli się prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Poznawali również inne sposoby udzielania pomocy w określonych sytuacjach. – Uciskanie klatki piersiowej i wentylacja. Użycie urządzenia, które nazywa się AED, czyli automatyczny defibrylator. Przedstawiamy również stany, które mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, tzn. zawał mięśnia sercowego, udar, drgawki. Pokazujemy również, jak należy postępować podczas zatrzymania krążenia u kobiety w ciąży oraz zadławienia – wyjaśnia Łukasz Józefiak, strażak i instruktor.

Podczas finału wręczono certyfikaty uczestnictwa w projekcie, który w Zduńskiej Woli zrealizowano już po raz trzynasty. Projekt to wspólne przedsięwzięcie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli i Starostwa Powiatu Zduńskowolskiego.