Miasto dobrych możliwości. Skierniewicki rynek pracy w ocenie ministra Męciny
O szczególnych cechach skierniewickiego rynku pracy mówił podczas wizyty w Skierniewicach wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina. Podkreślał, że Skierniewice są wyjątkowo korzystnie położone.
Według niego korzystne położenie Skierniewic daje mieszkańcom możliwości wyboru. – To, że rynek jest bardzo dobrze skomunikowany oznacza to, że obywatel ma wiele możliwości. Może podjąć zatrudnienie na miejscu, zarabiając nieco mniej, ale mając więcej czasu, może też dojeżdżać do pracy w Łodzi czy w Warszawie, gdzie zarobi więcej ale kosztem czasu wolnego.
Wskaźnik bezrobocia w Skierniewicach wynosi 6,7 procent i jest jednym z najniższych w województwie. Dyrektor PUP Ryszard Pawlewicz uważa, że to zasługa dobrze wykształconych mieszkańców i przeszłości miasta. – Skierniewice to miasto dwóch instytutów. Kiedy powstawało miasto wojewódzkie, z całej Polski ściągnięto tu specjalistów.Tutaj były równieżdwie potężne jednostki wojskowe, dzięki którym miasto też miało dostęp do nowoczesnej wiedzy. Natomiast Łódź czy Żyrardów to miasta robotnicze.
Również w powiatach sąsiadujących ze skierniewickim bezrobocie jest bardzo niskie. Na przykład w powiecie rawskim na koniec sierpnia wyniosło ono 6,9 procent i było najniższe w województwie łódzkim.