Wtorek, 15 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji na dziś, w których warto wziąć udział.
“Everyman” z Chiwetelem Ejioforem ponownie w kinie [spektakl]
Po bardzo dobrym przyjęciu transmisji spektaklu przez publiczność, Multikino ponownie zapraszają na wyjątkowy spektakl “Everyman”
z National Theatre w ramach cyklu “Scena brytyjska na dużym ekranie”.
Sztuka “Everyman” powstała w XV wieku sztuka stanowi kamień milowy angielskiej dramaturgii i nawiązuje do motywu zetknięcia ze spersonalizowaną Śmiercią pojedynczego człowieka, który jest jednocześnie każdym i nikim, każdym z nas i wyimaginowaną jednostką ludzką. Tym razem odżywa na scenie dzięki zaskakującej produkcji w reżyserii Rufusa Norrisa, nowego dyrektora National Theatre, do której scenariusz stworzyła Carol Ann Duffy, scenografię Ian MacNeil, muzykę William Lyons, a ruch sceniczny Javier De Frutos. W rolę Każdego (Everymena) wciela się Chiwetel Ejiofor, wybitny aktor brytyjski nigeryjskiego pochodzenia, znany szerokiej publiczności z katastroficznej superprodukcji “2012”, a koneserom kina w Oskarowego “Zniewolonego. 12 Years a Slave Stevea McQueena.
Każdy (Everyman) jest popularny i odnosi duże sukcesy, kiedy po raz pierwszy spotka się ze Śmiercią. Od tego momentu zaczyna się jego wędrówka musi pozostawić całe swoje dotychczasowe życie i udać się na poszukiwanie przyjaciela z przeszłości, kogoś, kto był mu niegdyś drogi, aby ten przemówił przed Śmiercią w jego obronie. Każdy to nowa, współczesna odsłona średniowiecznego moralitetu, w którym Każdy zadaje pytanie, czy jedynie w obliczu śmierci, spraw ostatecznych, jesteśmy w stanie zrozumieć, czym jest nasze życie i jaką ma wartość.
Spektakl zobaczymy we wtorek, 15 września, godz. 19.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Lucie Vtkov i Mateusz Rybicki. Czesko-polski koncert w 6 Dzielnicy [muzyka]
Czeska kompozytorka Lucie Vtkov i klarnecista Michał Rybicki wystąpią w klubie 6 Dzielnica przy Piotrkowskiej 102.
Lucie Vtkov ukończyła klasę akordeonu w Muzycznym Konserwatorium w Brnie, a także kompozycję na Akademii Muzycznej im. Leoa Janka. Kształciła się również w Królewskim Konserwatorium w Hadze i w California Institute of the Arts w Valencii (USA). Obecnie studiuje na berlińskim Universitt der Knste. Udzielała się w takich zespołach jak Electroacoustic Ensemble of the Sonology Department, Prague Improvisation Orchestra, Brno Improvising Unit. Współpracuje m.in. z Josephem Kudirką, Rishinem Singhem, Catherine Lamb, Koenem Nuttersem czy Jolaną Havelkovą.
Mateusz Rybicki jest absolwentem Wrocławskiej Akademii Muzycznej, związany z wrocławską sceną muzyczną i teatralną. Improwizator grający na klarnecie Bb, basowym oraz saksofonie tenorowym. Aktualnie mieszka w Berlinie. Współpracuje z Tristanem Honsingerem, Emilio Gordoą, Samuelem Hallem, Pawłem Szpurą, Zbigniewem Kozerą, Piotrem Damasiewiczem i Gabrielem Ferrandinim.
Ich wspólny koncert odbędzie się we wtorek, 15 września w 6 Dzielnicy przy Piotrkowskiej 102. Początek o 21.

“Młodość” przedpremierowo w Kinie Charlie [film]
Paolo Sorrentino (“Wielkie piękno”) przedstawia olśniewającą wizualnie, pełną emocji i błyskotliwego humoru opowieść o gościach luksusowego hotelu u podnóża Alp.
Wybitny kompozytor otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny, od której wszystko ją różni. Słynny reżyser szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor, znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie.
Film przedpremierowo zobaczymy w Kinie Charlie. Projekcje zaplanowano 15,16 i 17 września o godzinie 19.

Legenda gangsterska. Grafiki Waldemara Świerzego [wystawa]
Grafiki Waldemara Świerzego, zmarłego przed dwoma laty wybitnego polskiego twórcy, zobaczymy w Galerii Re:medium.
Na ekspozycję składają grafiki, które powstawały od lat 90. ubiegłego wieku aż do śmierci artysty, poświęcone czarnej legendzie półświatka gangsterskiego w USA. Cechuje je wirtuozerska forma plastyczna i poczucie humoru. Grafiki powstawały początkowo w wolnych chwilach, dla własnej satysfakcji. Na początku naszego wieku zainteresowała się nimi para Amerykanów Jack i Carolyn Solomonn, właściciele firmy S2Art Group zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki współczesnej w kilku własnych galeriach na terenie Stanów Zjednoczonych. Zaczęli oni powielać niektóre z tych grafik Świerzego techniką litograficzną.
Na wystawie w Galerii Re:Medium obejrzymy zarówno oryginalne rysunki, jak i odbitki litograficzne oraz zrealizowane krótko przed śmiercią artysty inkografie. Większość spośród 24 prac nie była dotąd pokazywana w kraju i dla miłośników talentu Waldemara Świerzego wystawa jest zupełnie wyjątkową okazją.
Galeria Re:Medium przy Piotrkowskiej 113 zaprasza do 3 października.
