160. rocznica powstania styczniowego. Uroczystości w Kutnie
W Kutnie już w piątek (20 stycznia) uczczono 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Pod tablicą pamiątkową delegacje władz miasta i powiatu złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
– Kutno odegrało istotną rolę zarania powstania. To właśnie w naszym mieście 22 stycznia pojawili się przedstawiciele rządu narodowego. Próbowali przedostać się do Płocka – mówił Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta w Kutnie.
Czytaj również: 160. rocznica powstania styczniowego. MGOK w Bolimowie z dofinansowaniem na organizację uroczystości
Jak dodaje, wielu mieszkańców Kutna zaangażowało się w działania zbrojne.
– Część zapłaciła za to bardzo wysoką cenę i znalazła się w więzieniach, bądź w głębi Rosji. Przypominanie o powstaniu styczniowym ma swój sens i ważny wymiar. Jest to także jedna z ważnych przesłanek budowania naszego współczesnego patriotyzmu – zaznaczył z-ca prezydenta Kutna.
W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele wojska, muzeum i mieszkańcy miasta.
Hołd dla powstańców w Łodzi
W niedzielę (22 stycznia) 160. rocznica powstania styczniowego zostanie upamiętniona także w Łodzi. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 10.30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (pl. Kościelny).
– Ten kościół jest bardzo mocno związany z tradycją powstańczą 1863 roku. Następnie przeniesiemy się na Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi, gdzie w samo południe odwiedzimy groby powstańców pochowanych na tej nekropolii. Spoczywają tam osoby, które zginęły podczas walk, jak chociażby małżeństwo Piotrowiczów oraz ci, którzy polegli podczas bitwy pod Dobrą. Na łódzkim cmentarzu pochowani są również weterani powstania styczniowego – mówi Dariusz Nowiński z Towarzystwa „Strzelec”.
Powstanie styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim zrywem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów, powstanie zakończyło się przegraną.