Narodowe Czytanie w Łodzi
W sobotę (7 września) już po raz trzynasty zorganizowane zostało Narodowe Czytanie. W tym roku odczytywane są fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W Łodzi główne obchody wydarzenia zorganizowano w Muzeum Pałacu Herbsta przy ulicy Przędzalnianej. Fragmenty słynnego dramatu romantycznego odczytywali zaproszeni goście i aktorzy Teatru Jaracza w Łodzi. Natomiast o oprawę muzyczną zadbali muzycy Filharmonii Łódzkiej.
Posłuchaj:
00:00
1X
Przykro mi, ale nic nie znalazłem.
Proszę wpisać inną frazę
W Łodzi wydarzenie organizowane jest ponadto jeszcze w czterech innych lokalizacjach:
- na placu Wolności,
- w parku Staromiejskim (godz. 14),
- na Starym Rynku (godz. 14.30),
- w ogrodzie MSK: Polesie – Ośrodek Sztuki (godz. 16).
W każdym z miejsc prezentowany jest inny fragment „Kordiana”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Zobacz galerię [21 zdjęć]
Propagowanie czytelnictwa
Jak mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, główną ideą akcji „Narodowe Czytanie” jest przypomnienie Polakom oraz ich zapoznawanie z najważniejszymi dziełami polskiej literatury.
To akcja społeczna, która przede wszystkim ma na celu propagowanie czytelnictwa. Drugą równie ważną ideą jest to, żeby zapoznawać się z literaturą polską i to nie tylko w szkole – dodaje.
Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi, podkreśla, że dzięki takim akcjom, jak „Narodowe Czytanie” coraz więcej osób sięga po książki.
W ubiegłym roku co najmniej jedną książkę przeczytało 43 proc. Polaków. To o 9 punktów procentowych niż 12 miesięcy wcześniej. Także w Łodzi odnotowujemy duże zainteresowanie bibliotekami. Poprzedni rok zamknęliśmy liczbą 46 tys. osób korzystających z bibliotek – dodaje.
Akcja „Narodowe Czytanie” została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach odczytywano fragmenty m.in. trylogii Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa czy polskich nowel. W ubiegłym roku na tapet wzięto „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.