Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
W niedzielę przypada Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu stracono siedmiu członków IV komendy Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolności i Niezawisłość” sprzeciwiających się komunistycznej władzy.

Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych będzie obchodzony w całym kraju. W Łodzi główne uroczystości odbędą się o 10.30 przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ulicy Anstadta, gdzie władze samorządowe oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji złożą kwiaty. O 11 z Ronda Powstańców Styczniowych wyruszy szlakiem miejsc pamięci narodowej a w południe rozpocznie się bieg pamięci żołnierzy wyklętych – “Tropem Wilczym” – mówi organizator biegu, radny Mariusz Przybyła: Z kolei we wtorek, 3 marca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa otwarta zostanie okolicznościowa wystawa.
Niedzielneuroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych odbędą się też w innych miastach województwa łódzkiego – między innymi w Zgierzu, w Wieluniu, czy w Radomsku.
Kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego o nich mówimy i pamiętamy? Posłuchajcie:
Nazwa | Plik | Autor |
Mówi doktor Krzysztof Latoka z IPN w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |