Wybór placówki nie jest przypadkowy z uwagi na jej medyczny charakter. Uniwersytet Medyczny w Łodzi co roku kształtuje kilkuset lekarzy, dlatego tak ważnym jest, aby prawidłowo kształtować ich postawy w kontekście żywienia medycznego. Wystawa chce zwrócić uwagę na ten problem, ponieważ jest on rzadko poruszany w ramach przebiegu choroby nowotworowej. Przedstawione są na niej osoby chore i ich opiekunowie oraz wyzwania przed którymi stoją na codzień.
Z danych wynika, że nawet co piąty pacjent z chorobą nowotworową umiera nie z powodu samej choroby, lecz z powodu niedożywienia. (…) Pracujemy nad tym, by leczenie żywieniowe stało się integralnym elementem programu studiów przyszłych kadr medycznych – mówi poseł KO, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego Adrian Witczak.
Z badań przeprowadzonych przez Fundację Nutricia wynika, że aż 64% ankietowanych wśród studentów kierunków medycznych w roku akademickim 2023/2024 z tematyką żywienia medycznego po raz pierwszy zetknęło się dopiero podczas zajęć.
Dostęp do wiedzy, jak i samego świadczenia medycznego, jakim jest leczenie żywieniowe nadal nie jest w naszym kraju zoptymalizowany. (…) Do obszarów wymagających usprawnienia zaliczam przede wszystkim ustawowe uregulowanie zawodu dietetyka (…). Warto zwrócić uwagę także na rosnącą liczbę dzieci żywionych enteralnie – dodaje prof. dr hab. n. med. Ewa Toporowska-Kowalska, gastroenterolożka i wykładowczyni Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wystawa będzie dostępna w łódzkim szpitalu do 14 listopada.
op. mat. prasowe Fundacji Nutricia