Zwracajmy uwagę na kłopoty natury psychologicznej
Specjaliści podkreślają, iż uwagę na kłopoty natury psychologicznej – szczególnie wśród dzieci i młodzieży – powinniśmy zwracać codziennie, a nie “od święta”, czyli chociażby w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego. To długotrwały proces w mówieniu o swoich obawach, potrzebach i oczekiwaniach.
– To ważne, abyśmy wspólnie, razem z dzieckiem budowali relację. Tę relację budujemy od samego początku. Nasze wspólne rozmowy na skraju łóżka mają niesamowitą wartość, dlatego powodują potem wiele dobrych efektów w naszym kontakcie z dzieckiem, ale też przynoszą takie efekty, że dzieci lepiej sobie radzą w relacjach interpersonalnych, lepiej sobie radzą w szkole i w każdym miejscu, w którym potem się znajdują – podkreśla Agnieszka Jasianek-Dobras, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sieradzu.
W województwie łódzkim dorośli i dzieci mogą otrzymać pomoc w razie kryzysu psychicznego, w zależności od wieku i potrzeb, w Centrach Zdrowia Psychicznego, ośrodkach dziennych czy poradniach zdrowia psychicznego, jak również skorzystać z pilotażowego programu leczenia e-uzależnień, który prowadzi, na podstawie umowy z NFZ, Stowarzyszenie Monar.
Tylko do sierpnia tego roku z pomocy psychoterapeutów skorzystało już 269 dzieci, młodzieży i rodzin, które borykają się z uzależnieniem od smartfonów czy internetu. Większość z nich potrzebuje długoterminowej terapii.