Znaleziska archeologiczne w Burzeninie
Pozostałości zabudowań z XVIII wieku i wiele przedmiotów codziennego użytku odnaleziono w czasie prac archeologicznych na Rynku w Burzeninie w powiecie sieradzkim.
Czytaj także: Szkolenia techniki jazdy dla kierowców w Sieradzu
To już kolejne badania archeologiczne w Burzeninie. Poprzednie, przy przebudowie drogi wojewódzkiej, odsłoniły wiele historycznych artefaktów. Wydobyto z ziemi monety i elementy ceramiki. Odkryto też brukowane i belkowane fragmenty dróg sprzed kilkuset lat.
Znaleziska archeologiczne w Burzeninie – w Rynku zabytkowych elementów jest więcej – mówi wójt gminy Burzenin Jarosław Janiak.
Odnaleziono również elementy architektoniczne, fundamentowania. Okazuje się, że na płycie rynkowej stały właśnie budynki, które najprawdopodobniej kilka wieków temu zostały spalone i mam nadzieję, że podczas kolejnych prac, ponieważ one będą trwać mniej więcej jeszcze przez miesiąc, również uda się odnaleźć jakieś ciekawe artefakty.
Pozostałości zabudowy to fragmenty południowej pierzei rynku z przełomu XVIII i XIX wieku – dwa budynki z podpiwniczeniem oraz fragmenty pieca kaflowego. Wśród odnalezionych zabytków jest jeszcze paradna halabarda, czyli broń drzewcowa, osiemnastowieczne monety, krzesiwo oraz krucyfiks.