Zgodnie z nim na zwolnieniu będzie można na przykład zrobić zakupy czy potwierdzić odbiór paczki bez obawy o kontrolę z ZUS i utratę zasiłku chorobowego. W określonych warunkach – można też będzie pracować.
Ten zapis budzi wątpliwości prezesa Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Karola Pruskiego – bo, jego zdaniem, pozwoli pracownikowi na nieuczciwość wobec pracodawcy.
Przyjmijmy, że w jednej pracy będzie na zwolnieniu, a w drugie będzie pracował zdalnie. Tylko ja zadaję pytanie, jak ten pracownik będzie wracał do zdrowia, czyli pracując, podejmując pracę w innym zakładzie pracy będąc na L 4 szybciej wróci do zdrowia czy dłużej będzie na L4 – mówi Pruski.
Nowe przepisy – jeśli wejdą w życie – to dopiero w nowym roku, na razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zwolnienia lekarskie według dotychczasowych, obowiązujących zasad.
W trzecim kwartale roku w województwie łódzkim sprawdzono 9 tysięcy zwolnień.
W wyniku tych kontroli cofnięto prawo do zasiłku lub też skrócono okres zasiłkowy 770 osobom na łączną kwotę 1 161 000 zł – mówi regionalna rzeczniczka ZUS-u, Monika Kiełczyńska.
Według statystyk ZUS ze zwolnień lekarskich częściej korzystają młodsi pracownicy, ale ich nieobecność w pracy zwykle trwa kilka dni. Starsi pracownicy chorują rzadziej, ale dłużej – średnio ich nieobecność w pracy wynosi dwa, trzy tygodnie.
00:00
1X
Przykro mi, ale nic nie znalazłem.
Proszę wpisać inną frazę