Zmarł Władysław Korowajczyk
Władysław Korowajczyk urodził się w Wilnie w 1934 roku, w rodzinie inteligenckiej. Ojciec Leonard – kapitan rezerwy został zamordowany w Katyniu. Matka – Halina w okresie wojny uczyła na tajnych kompletach. Władysław swoją edukację rozpoczął również w tajnym szkolnictwie. W 1945 roku, w obawie przed wywózką na Syberię, Halina Korowajczykowa, wraz z dwoma synami Władysławem i Wojciechem, w ramach ekspatriacji, wyjechała do Łodzi. Tutaj Władysław ukończył szkołę średnią i Akademię Medyczną, uzyskując tytuł lekarza.
Czytaj także: Sieradz inwestuje w system przeciwpowodziowy na terenie MOSiR. Zmienił wcześniejszy projekt i zaoszczędził 1,5 mln zł
W okresie okupacji niemieckiej włączył się w działalność tajnego harcerstwa. Pełnił szereg funkcji pomocniczych. Wykonując zlecone zadania obserwacyjne, był przypadkowym świadkiem “wsypy” w domu państwa Turskich przy ul. Dobrej Posługiwał się w tym czasie pseudonimem “Sławek”.
W roku 1957, kontynuując harcerskie pasje, włączył się w próby odnowy ZHP. Był aktywny w Komendzie jednego z Hufców Łodzi.
Napadnięty i pobity
21 maja 1975 roku został przez nieznanych sprawców napadnięty i pobity. Napad wynikał z przyczyn politycznych, o czym mogły świadczyć słowa napastników: “masz gębę od ucha do ucha”. Na skutek urazu całkowicie utracił wzrok. Mimo tej dysfunkcji, czynnie uczestniczył w życiu politycznym, społecznym i zawodowym, ale przekwalifikował się na leczenie osób uzależnionych.
Władysław Korowajczyk został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności dla zasłużonych opozycjonistów – przyznawanym od 2010 roku przez prezydenta na wniosek IPN – 25 czerwca 2016 r. w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Zmarł we wtorek – 7 lutego 2023 roku w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Miał 89 lat.