Zlot Szarych Szeregów z całej Polski
Oficjalne rozpoczęcie uroczystości w sobotę (17 września) miało miejsce o godz. 11 w skierniewickim Centrum Kultury i Sztuki. W programie obchodów uwzględniono m.in. projekcję filmu na temat Armii Krajowej, wręczenie odznaczeń, ale także zwiedzanie odnowionego Centrum Kultury i Sztuki.
Goście z całej Polski zjechali do Skierniewic na 29 zlot Szarych Szeregów. Andrzej Krysiak ze stowarzyszenia Szarych Szeregów oddział Skierniewice przywołuje kilka dat, które sprawiają, że tegoroczne spotkanie ma wyjątkowo uroczysty charakter.
– Mamy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, ale też 83. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę – 17 września. Jest też rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego, dlatego chcieliśmy wyjątkowo uczcić ten zlot, ze względu na wymienione wydarzenia – dodaje.
Zasłużeniu druh Aleksander Główka i bracia Szafrańscy
Uczestnicy zlotu złożą też kwiaty pod obeliskiem Szarych Szeregów na cmentarzu św. Józefa i na grobach szaro szeregowców.
– Z tych najbardziej zasłużonych szaro szeregowców, którzy tworzyli podstawy Szarych Szeregów jeszcze podczas okupacji, moim zdaniem był w Skierniewicach druh Aleksander Główka, major Wojska Polskiego. Jednak po wojnie zręby harcerstwa tworzyli bracia Szafrańscy, Apolinary i Tadeusz – mówi Andrzej Krysiak.
Posłuchaj:
Dzisiejszy zlot Szarych Szeregów zakończy się ogniskiem z udziałem harcerzy na terenie ośrodka szkolno-wychowawczego, a jutro o godz. 10 odbędzie się polowa Msza święta na placu Jana Pawła II.
W niedzielę (18 września) odbędzie się msza święta polowa i złożenie kwiatów na grobach m.in. por. Tadeusza Dudzińskiego i mjr Czesława Kajzera.