Złodzieje w lasach. Duży problem?
Przedstawiciele Lasów Państwowych w Łódzkiem zwracają uwagę na to, że w stosunku do ub. roku, obecnie rzeczywiście odnotowuje się nieco większą liczbę kradzieży drewna. Dodają, że lasy państwowe są monitorowane i patrolowane. – Mamy kamery i fotopułpaki. Są ustawione w miejscach, gdzie mamy podejrzenie, że może dochodzić do kradzieży. Poza tym straż leśna patroluje okolicę w różnych porach dnia i nocy. Staramy się zabezpieczyć lasy przed złodziejami – zaznacza Jarosław Zając, nadleśniczy z Nadleśnictwa Bełchatów.
Dodaje również, że złodzieje w lasach muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Rośnie zainteresowanie drewnem
Brak węgla powoduje, że mieszkańcy województwa łódzkiego szukają innych surowców na opał. Jak można legalnie zakupić drewno? – Najlepiej udać się do najbliższego leśniczego, który sprzedaje drewno. Można też wejść na naszą stronę internetową. W zakładce – sprzedaż drewna – znajdują się szczegółowe informacje na temat drewna i jego sprzedaży – wyjaśnia Waldemar Pązik, nadleśniczy z Nadleśnictwa Piotrków.
Warto pamiętać, że drewno zakupione prosto z lasu nie powinno od razu trafić do pieca. Należy je sezonować, wtedy będzie bardziej kaloryczne.
Ceny za drewno sezonowane (w komercyjnych punktach sprzedaży) we wrześniu wynosiła od 500 do 600 złotych. Każdy, kto zakupi drewno dostaje tzw. asygnatę – dokument potwierdzający legalny zakup.