Daniel Łuszczyn: Sprawiedliwa transformacja, temat, który przewija się już w województwie łódzkim od pewnego czasu. Teraz nabiera rumieńców. To olbrzymie wyzwanie ta regionu.
Zbigniew Ziemba: Bez wątpienia. Sprawiedliwa transformacja to ambitna transformacja. Chciałbym, by mieszkańcy naszego regionu tak właśnie postrzegali te działania, które są zaplanowane, są realizowane i będą realizowane w najbliższej perspektywie. Ambitna transformacja. Dlaczego? Dlatego, że chcę, aby nasz region był regionem nowoczesnym, który produkuje energię elektryczną, ale z konieczności już w zmienionej technologii. To oczywistość, że musimy dokonać transformacji regionu bełchatowskiego. To zagłębie produkcyjne energii elektrycznej, które dziś skupione jest wokół kopalni i elektrowni w Bełchatowie będzie się zmieniało, ale Bełchatów pozostanie energetycznym centrum Polski.
Zaplanowane działania, które są już realizowane, zakładają, że będziemy skupiać się na możliwie skutecznym unowocześnieniu obszaru transformacji. Pamiętamy o tym, że obszar transformacji został zdefiniowany w dokumentach programowych zarówno województwa, jak i dokumentach krajowych. To obszar, gdzie w największym stopniu oddziałuje gospodarczo rejon bełchatowski, kopalnia i elektrownia to 7 powiatów, 37 gmin i populacja ponad 400000 mieszkańców, czyli znacząca część naszego regionu.
Natomiast nie ma wątpliwości, że oddziałuj ekonomiczne, społecznie na pozostałą część naszego regionu. Dlatego też samorząd województwa łódzkiego zadbał o to, by można było przekazywać odpowiednie środki specjalnie na tę transformację. Te środki to część funduszy europejskich przeznaczonych dla województwa łódzkiego. To fundusz sprawiedliwej transformacji w wysokości kilkuset milionów. Kwota ponad 354 milionów euro rzeczywiście imponuje, dlatego jest to też wyzwanie dla ambitnej transformacji, dla ambitnych działań, które mamy zaplanowane dla ambitnych ludzi, którzy będą to realizowali.
Panie marszałku, ta przemiana, o której pan wspomina, musi się odbywać na pewnych obszarach i przebiegać stopniowo. Jakie są te priorytetowe obszary, na których chcecie ją przeprowadzić?
Przede wszystkim mamy tutaj wyznaczone trzy obszary. Z jednej strony jest to gospodarka w transformacji. Jest to również społeczeństwo w transformacji, bo te działania zależności gospodarczych przekładają się również w największym stopniu na mieszkańców tego regionu. A także przestrzeń – obszar 7 powiatów, 36 gmin, czyli ta populacja ponad 400 tysięcy mieszkańców. Wiemy doskonale, że produkcja energii elektrycznej w sposób konwencjonalny z wykorzystaniem węglowodorów będzie w coraz mniejszym stopniu realizowana. W perspektywie już przecież realizujemy możliwość produkcji energii elektrycznej za pośrednictwem odnawialnych źródeł. OZE to jest najbliższa przyszłość, ale pamiętamy też o tym, że przyszłością, którą już widzimy na horyzoncie, również dla regionu bełchatowskiego jest energia atomowa. Wiemy doskonale, że są zapowiedzi rządu i dokumenty też już o tym mówią, że to Bełchatów jest realnie rozpatrywany jako kolejna lokalizacja elektrowni atomowej.
Wiem, że jest pan bezpośrednio po spotkaniu w Ministerstwie Funduszy Rozwoju Regionalnego. Na jakim etapie jest w tej chwili realizacja założeń sprawiedliwej transformacji w naszym województwie?
Mamy kilka regionów węglowych. Województwo łódzkie też jest regionem węglowym, obok województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Węglowym. Celem tego spotkania było również to, by przekazać informacje właśnie o bieżącym zaawansowaniu. Jesteśmy jako województwo łódzkie już w trakcie czterech naborów konkursowych. Pierwszy nabór dotyczy inwestycji w infrastrukturę kształcenia zawodowego i tutaj kwota 17 milionów została zakontraktowana w tym działaniu. Drugi nabór dotyczy wsparcia kształcenia zawodowego. Chodzi o Centra kształcenia zawodowego i ustawicznego, czyli mówiąc w skrócie, dawnych szkół technicznych, które znajdują się w obszarze transformacji. Kolejna kolejny nabór dotyczy usług rozwojowych w przedmiotowym systemie finansowania dla osób dorosłych, czyli tych, którzy chcieliby zdobyć nowe kwalifikacje. To jest bezwzględnie konieczne i tutaj przeznaczamy 99,5 miliona. Czwarty nabór również bardzo ciekawy, bo już bezpośrednio przekłada się na możliwość produkcji energii elektrycznej. To jest nabór na działanie związane z wytwarzaniem energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii wraz z jej magazynowaniem.
To jest nowość, bo panele fotowoltaiczne mikroinstalacje produkujące prąd, są coraz bardziej powszechne, to jeszcze niewystarczająco powszechna jest technologia magazynowania energii, a tutaj będzie taka możliwość. W tym zadaniu jest również przewidziana kwota ponad 107 milionów złotych z przeznaczeniem na nabory, w tym właśnie konkursie.
Pieniądze niebagatelne, ale i sam projekt olbrzymi, ale województwo łódzkie to nie tylko region bełchatowski, to nie tylko węgiel brunatny i nergia elektryczna, to także rolnictwo. Jak w tym roku będą będzie wyglądać święto plonów w województwie łódzkim?
Równie wspaniale jak w latach ubiegłych, a może jeszcze wspaniale będziemy mogli wspólnie świętować już 20 sierpnia w Paradyżu w powiecie opoczyńskim. Bardzo serdecznie zachęcam do tego, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby spotkać się zarówno z rolnikami, jak i z wszystkimi, którzy stanowią szeroko rozumianą przestrzeń gospodarczą agro, bo to przecież nie tylko rolnicy, ale także sadownicy, ale także wiele instytucji, które pracują na rzecz rolnictwa. Pamiętajmy o tym, że takie wydarzenia jak dożynki to są wydarzenia tożsamościowe dla naszego regionu. Podziękujmy rolnikom za ich ciężką pracę, która w tym roku, szczególnie chociażby ze względu na pogodę, ma swoją wyjątkową specyfikę. Dlatego też powinniśmy z wielkim szacunkiem podchodzić do efektów tejże.