Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska
W Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość, jaką jest zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezes Rady Ministrów, wicepremierzy oraz ministrowie przyjechali do Pałacu Prezydenckiego.
Chwilę po godz. 9 prezydent Andrzej Duda powołał Donalda Tuska na premiera. Następnie wicepremierzy oraz ministrowie złożyli wobec prezydenta przysięgę.
🇵🇱 Prezydent @AndrzejDuda powołał pana @donaldtusk na urząd Prezesa Rady Ministrów. pic.twitter.com/AmivSoqPG2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 13, 2023
Dziś (13 grudnia) odbyło się zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do wszystkich zebranych w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda mówił o trwaniu narodu polskiego w Europie.
– To jest wyrażone także w ślubowaniu, które wszyscy państwo złożyliście. To pomyślność obywateli ma być najwyższym nakazem. Mają czuć, że ojczyzna o nich dba i spełnia ich potrzeby. To jest dewiza, która powinna nam przyświecać. Od dziś reprezentujecie Polskę jako jej władza wykonawcza, więc słowa ślubowań was obowiązują w pierwszej kolejności. To bardzo ważny moment dla kraju. Polska ma trwać jako państwo niepodległe i suwerenne. Mam nadzieję, że będziemy o to wspólnie dbali. Mamy ogromne szczęście, że 34 lata żyjemy w wolnej Polsce, gdzie sami o sobie decydujemy.
Prezydent Andrzej Duda skierował także do rządu Donalda Tuska gratulacje.
– Chcę Państwu pogratulować przede wszystkim tego, że zwyciężyliście w procesie politycznym, w drugim kroku konstytucyjnym, bo to bardzo nietypowa sytuacja, jakiej jeszcze nie mieliśmy w Polsce. To duże osiągnięcie z Państwa strony. Gratuluję determinacji i tego, że chcecie wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy. W tej wspólnie wykonywanej władzy wykonawczej mamy ramowe podziały kompetencji. Rozmawiałem z panem premierem Tuskiem, nie ma między nami rozbieżności, jak się tą władzą wykonawczą podzielić. Mogę zapewnić, że nie będę blokował tego, co będzie służyło obywatelom Polski. Życzę powodzenia w realizacji spraw i tych zobowiązań, które podjęliście w oczach swoich wyborców.
Prezydent @AndrzejDuda: Gratuluję, przede wszystkim tego, że zwyciężyliście Państwo w procesie politycznym; gratuluję determinacji i zdecydowania, by wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy. Od dziś dzierżymy ją wspólnie. Pomyślność obywateli musi być zawsze… pic.twitter.com/Th2KeJilwJ
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 13, 2023
Andrzej Duda zapowiedział, że chciałby, aby w przyszłą sodę odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Następnie głos zabrał premier Donald Tusk, którzy przypomniał również o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
– Wiem, że kiedy chodzi o ojczyznę i prawa człowieka, to Polki i Polacy nigdy nie kapitulują, nawet jeśli się wydaje, że sprawa jest beznadziejna. Wiara obywatelska pokazała swoją siłę 15 października. Chciałbym podziękować Polkom i Polakom, niezależnie na kogo głosowali, że słowa naszego hymnu to rzeczywistość, bo “Jeszcze Polska nie zginęła!”.
🇵🇱 Premier @donaldtusk: Jestem bardzo wzruszony. To jest chwila wyjątkowa, nie tylko w skali biografii jednego człowieka – widzimy w ostatnich dniach niezwykłe poruszenie polskich serc. pic.twitter.com/abghpwD1eu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 13, 2023
Donald Tusk podziękował również prezydentowi za otwarcie się na nowy rząd i gotowość do pełnej współpracy, bo – według Prezesa Ministrów – dobro ojczyzny i pomyślność obywateli to motto, które będzie przyświecać nowemu gabinetowi.
– Frekwencja w wyborach była ogromna. Wszyscy mówili, że to cud, ale nasza ojczyzna to miejsce politycznych i obywatelskich cudów. Patrzę na sztandary i flagi i myślę sobie, że te symbole są istotą naszego powołania i nie możemy ani przez chwilę zapomnieć o tym, do czego powołali nas Polacy. Ważna jest też wierność postanowieniom Konstytucji, to będzie znak firmowy nowego rządu.
.@donaldtusk w Kancelarii Prezydenta: Każdy bez wyjątku, kto chce działać zgodnie ze słowami przysięgi, którą tutaj składaliśmy, będzie naszym sojusznikiem. Nie ma dla nas ważniejszej sprawy niż dobro Ojczyzny i Obywateli. #PremierTusk #Koalicja15października
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) December 13, 2023
Wybranie rządu Donalda Tuska w drugim kroku konstytucyjnym
Wczoraj wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania gabinetowi większości parlamentarnej. Donald Tusk został wybrany na premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wcześniej posłowie nie udzielili wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego.
Premier Donald Tusk poleci dziś (13 grudnia) do Brukseli na szczyt Unia Europejska – Bałkany Zachodnie. Jutro (14 grudnia) i pojutrze (15 grudnia) zaplanowano posiedzenie Rady Europejskiej.
Skład rządu Donalda Tuska. Wśród ministrów Dariusz Klimczak z Łódzkiego
Wśród nowo wybranych przez Tuska ministrów znalazł się Dariusz Klimczak z Łódzkiego, urodzony w Rawie Mazowieckiej. Klimczak został ministrem infrastruktury.
Klimczak od 2009 do 2018 był członkiem zarządu województwa łódzkiego III, IV i V kadencji, w tym od 2014 w randze wicemarszałka, wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, i posłem na Sejm IX i X kadencji. Teraz został mianowany na ministra infrastruktury. Dziś (13 grudnia) złożył przysięgę.
🇵🇱 Prezydent @AndrzejDuda, na wniosek premiera @donaldtusk, powołał w skład Rady Ministrów @DariuszKlimczak na urząd ministra infrastruktury. pic.twitter.com/TMzpkAHN11
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 13, 2023
Kto jeszcze zasiądzie w nowym rządzie? Lista posłów:
- Donald Tusk – premier
- Władysław Kosiniak-Kamysz – wicepremier, minister obrony narodowej
- Krzysztof Gawkowski – wicepremier, minister cyfryzacji
- Adam Bodnar – minister sprawiedliwości
- Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
- Adam Szłapka – minister do spraw Unii Europejskiej
- Marcin Kierwiński – minister spraw wewnętrznych i administracji
- Tomasz Siemoniak – minister koordynator służb specjalnych
- Bartłomiej Sienkiewicz – minister kultury i dziedzictwa narodowego
- Andrzej Domański – minister finansów
- Borys Budka – minister aktywów państwowych
- Sławomir Nitras – minister sportu i turystyki
- Barbara Nowacka – minister edukacji
- Izabela Leszczyna – minister zdrowia
- Dariusz Klimczak – minister infrastruktury
- Krzysztof Hetman – minister rozwoju i technologii
- Czesław Siekierski – minister rolnictwa i rozwoju wsi
- Paulina Hennig-Kloska – minister klimatu i środowiska
- Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – minister funduszy i polityki regionalnej
- Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – minister rodziny i polityki społecznej
- Dariusz Wieczorek – minister nauki i szkolnictwa wyższego
- Marzena Okła-Drewnowicz – minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej
- Katarzyna Kotula – minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości
- Agnieszka Buczyńska – minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
- Jan Grabiec – minister-członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
- Maciej Berek – przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów