„Zapal znicz pamięci” po raz. 15 w Łodzi
W dziesiątkach miejsc pamięci na terenach wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy zapłonęły dziś znicze dla ofiar niemieckich zbrodni dokonanych w ramach operacji służących eksterminacji polskich elit.
Akcja “Zapal znicz pamięci” ma w tym roku swoją piętnastą odsłonę. Również w Łodzi Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnili ofiary niemieckich zbrodni.
– Znajdujemy się w tej chwili właśnie przy grobie osób, które tak naprawdę przez przypadek znaleziono w 2008 roku na terenie byłego poligonu Brus. Tam trwały prace łódzkich archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy poszukiwali żołnierzy podziemia antykomunistycznego, niepodległościowego i natrafili na szczątki 40 osób. Ślady świadczyły o tym, że te osoby po pierwsze były cywilami, a po drugie zginęły jesienią 1939 roku – mówi Magdalena Zapolska Downar z łódzkiego oddziału IPN.
Czytaj więcej: Prognoza pogody na niedzielę 22 października. IMGW ostrzega o silnych opadach deszczu
Swój udział w akcji zapowiedzieli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40. Niestety ze względu na pogodę nie przyszli dziś na cmentarz. Była tam natomiast ich nauczycielka Małgorzata Wójcik.
Posłuchaj:
Instytut Pamięci Narodowej oddział w Łodzi przywołuje historię masowych aresztowań przeprowadzonych po przyłączeniu Łodzi do III Rzeszy. Prowadzone na terenie ziemi łódzkiej aresztowania miejscowej elity polityczno – intelektualnej państwa polskiego skutkowały zatrzymaniem około 1.5 tysiąca osób. Większość uwięzionych skazano na karę śmierci i rozstrzelano w masowych egzekucjach.