Kamica nerkowa – co to za choroba i jak się ją leczy?
Istotą problemu jest tworzenie się złogów w obrębie układów kielichowo-miedniczkowych w nerkach. Kamienie powstające w obrębie układu moczowego pojawiają się w efekcie gromadzenia soli kwasów oraz minerałów, które nie ulegają rozpuszczeniu i zaczynają się one krystalizować. Pojedyncze kryształki łączą się ze sobą, tworząc złogi.
Trzeba mieć świadomość, że zarówno leczenie, jak i profilaktyka wymagają dokładnego określenia przyczyny problemu. Choroba może mieć różne podłoże, od czynników genetycznych, po wrodzone lub nabyte wady układu moczowego, po konsekwencje przyjmowania wybranych leków.
Profilaktyka w kamicy nerkowej
Przebieg choroby, jaką jest kamica nerkowa wymaga odpowiedniego podejścia terapeutycznego. Należy mieć świadomość, że podstawą jest odpowiednia profilaktyka. Duże znaczenie ma dieta, ze szczególną rolą właściwego nawadniania organizmu, o czym więcej przeczytać można w publikacji https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/profilaktyka-kamicy-nerkowej. Duża ilość przyjmowanych płynów sprzyja bowiem produkcji moczu, a regularna mikcja pozwala wypłukiwać kryształki, zapobiegając tym samym tworzeniu złogów. Jednakże należy zwrócić uwagę, że woda powinna być niskomineralizowana lub filtrowana.
Rola białka w diecie w kamicy nerkowej
Białko jest jednym z ważniejszych składników, niezbędnych w diecie. W organizmie pełni rolę budulcową w komórkach i tkankach, wspomaga funkcje transportowe czy bierze udział w regulacji wielu procesów. Jednak zbyt duża jego ilość nie jest wykorzystywana i musi zostać z organizmu wydalona wraz z moczem, w postaci kwasu moczowego, który jest produktem ciężko rozpuszczalnym w wodzie. Zbyt duża ilość białka w diecie prowadzić może do rozwoju i nawrotów choroby.
Rola wapnia
Wapń, podobnie jak białko jest w diecie niezbędny, jednak jego nadmiar nie jest dla zdrowia korzystny. Podobnie jak białko, nadmiar wapnia wydalany jest wraz z moczem, ale gdy jest go dużo może powodować tworzenie trudno rozpuszczalnych w wodzie związków, co w konsekwencji zwiększa ryzyko nawrotów kamicy nerkowej. Jednak jak pokazują badania [1] odpowiednia ilość wapnia (oraz potasu) w diecie może zapobiegać kolejnym rzutom choroby. Zaobserwowano bowiem, że niewielka ilość wapnia i potasu w diecie, przy jednocześnie małej ilości płynów (w tym także kofeiny) wskazują na wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszego ataku kamicy.
Sól i magnez w diecie
Nie bez znaczenia jest również ilość spożywanej soli, czyli chlorku sodu. Osoby zmagające się z kamicą nerkową powinny ograniczyć jej ilość w diecie. Warto wiedzieć, że sól wpływa na wydalanie wapnia, który z organizmu usuwany jest wraz z moczem, co nie jest korzystne. Świetnie za to sprawdzi się magnez, który jest rozpuszczalny w moczu, a do tego potrafi łączyć się z wybranymi substancjami, ułatwiając ich usuwanie.
Co należy spożywać chorując na kamicę nerkową?
Nawadnianie to nie wszystko, bo trzeba też zwrócić uwagę na to, co pijemy. Poza wodą spożywać należy płyny o naturalnym pH. Zaleca się przyjmowanie niewielkich objętości płynów, lecz regularnie przez całą dobę. Pomaga to rozcieńczyć mocz, co ułatwia jego wydalanie.
Szczegółowa dieta ustalana jest na podstawie zdiagnozowanego wariantu choroby, inne zalecenia muszą przestrzegać osoby w kamicy szczawianowej lub szczawianowo-wapniowej.
Bibliografia:
[1] https://pulsmedycyny.pl/dieta-bogata-w-wapn-i-potas-pomocna-w-zapobieganiu-nawrotom-kamicy-nerkowej-badania-1157625