Wystawa „Dzieje Zgierza”
Eksponaty pochodzą z wykopalisk archeologicznych w Zgierzu i powiecie zgierskim. Obok biżuterii, elementów broni, ubioru i narzędzi domowych ważnym odkryciem jest grób z czasów kultury przeworskiej.
Jest to grób popielnicowy. Obowiązywał obrządek ciałopalny, więc przepalone szczątki ludzkie składano w naczyniach. Temu oczywiście towarzyszyły kurhany, czyli kamienie kładzione na wierzchu, które przykrywały tę samą jamę grobową – mówi Krzysztof Wiliński, archeolog.
Całości dopełniają interaktywne prezentacje m.in. codziennego życia z czasów Jagiellonów.
Mamy trik magiczny, który zamienia płaskie przestrzenie będące obrazami ze średniowiecznego kodeksu bohema, opisującego miasto. Żywe scenki z wnętrza zgierskich domów. Mamy kuźnie z kowalem, izbę, gdzie znajduje się prządka i stół. Jest też wspaniały piec kaflowy z dworu w Rogóźnie, zrekonstruowany na podstawie najlepiej zachowanych kafli – mówi Maciej Rubacha, kurator wystawy.
Nowa wystawa w Muzeum Miasta Zgierza stanowi dopełnienie wcześniej powstałej ekspozycji poświęconej losom Zgierza od XVIII wieku aż po wybuch II wojny światowej. Towarzyszyć jej będą zajęcia edukacyjne i warsztaty dla najmłodszych.
Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.