Wyjątkowe karty do gry wydane przez Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Na kartach Czarnego Piotrusia inaczej nazywanego loteryjką znaleźli się m.in. Janusz Radziwiłł i jego pierwsza żona Maria Lupa czy Aniela z Radziwiłłów Czartoryska i Konstanty Adam Czartoryski. Ale talię kart otwiera inna, chyba najbardziej znana postać z tego rodu – mówi kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii Monika Antczak.
Posłuchaj:
Czarnym Piotrusiem biała dama
Tworząc grę zastanawiano się, kto będzie pełnił rolę Czarnego Piotrusia. Rozważano m.in. kogoś z wrogiego Radziwiłłom rodu Sapiechów.
– Największym wrogiem Radziwiłłów byli Sapiehowie. Ponieważ ich było bardzo dużo, nie widzieliśmy, którego wybrać, bo oba rody miały na pieńku zarówno i w XVII. Jak i XVIII w., więc postanowiliśmy nawiązać do kontekstu Nieborowa i do postaci, którą na pewno państwo znacie, a mianowicie do Anny Orzelskiej, która jest uważana za białą damę, czyli postać, która straszy po godzinach zwiedzania. Tak więc Czarnym Piotrusiem w talii kart jest biała dama, czyli Anna Orzelska – dodaje Monika Antczak.
Posłuchaj:
Czarny Piotruś z Radziwiłłami to doskonała okazja, aby poznać genealogię najpotężniejszego rodu magnackiego w dziejach Rzeczypospolitej. Wizerunki na kartach pochodzą z Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz prywatnych zbiorów rodziny Radziwiłłów